Kopernik łączy miasta
- Mikołaj Kopernik był wybitnym astronomem - mówi Jagoda Dutkiewicz z Hufca ZHP Toruń. - I ekonomistą - podkreślają w Towarzystwie Miłośników Astronomii w Grudziądzu.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu władze miejskie i uniwersyteckie uczciły wczoraj 543. rocznicę urodzin wybitnego uczonego i astronoma.
Swoje patronalne święto obchodził tego dnia Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne uroczystości przebiegały przede wszystkim pod znakiem wyróżnień i tytułów nadanych za wybitne osiągnięcia.
- Święto Uniwersytetu to nie tylko hołd dla naszego wielkiego patrona w rocznicę jego urodzin. To także okazja do świętowania naszych sukcesów i satysfakcji z niezmiennie wysokiej pozycji naukowej UMK - mówił w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Tretyn, Rektor UMK. - Jesteśmy prawdziwym, europejskim uniwersytetem nie tylko siłą tradycji, ale przede wszystkim dzięki poziomowi i znaczeniu prowadzonych tu badań naukowych.
Rocznicę urodzin astronoma świętowano także w Ratuszu Staromiejskim, gdzie zaprezentowano osiągnięcia polskiego przemysłu kosmicznego. Uczestnicy „Dies Natalis Copernici” mieli również okazję spotkać się z gen. Mirosławem Hermaszewskim, jednym Polakiem, który odbył podróż w kosmos. Na zakończenie kwartet instrumentów dętych Copernicus Brass, zagrał muzykę z „Gwiezdnych Wojen”.
Do Grodu Kopernika zjechało wczoraj ponad 500 harcerzy. Oni również chcą uczcić pamięć wielkiego uczonego i astronoma - patrona Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Do niedzieli uczestniczyć będą w XXXIII Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim.
Z Grudziądzem wybitnego astronoma nie połączyły gwiazdy, a pieniądze.
- W naszym mieście 22 marca 1522 roku Mikołaj Kopernik wygłosił słynny traktat o wypieraniu z rynku dobrego pieniądza, przez gorszy - mówi Marian Nyga, grudziądzanin i członek Towarzystwa Miłośników Astronomii. - Przez co Grudziądz także nazywany jest miastem kopernikowskim. Na naszym rynku stoi od niedawna piękna ławeczka z postacią Mikołaja Kopernika. Nasze towarzystwo zabiegało o to, aby jego wizerunek kojarzył się właśnie z ekonomią i monetą.
Ekonomiści podkreślają, że prawo ogłoszone publicznie w Grudziądzu obowiązuje do dziś. Kopernik dowodził, że wprowadzane do obiegu gorsze monety (mające mniejszą zawartość cennego kruszcu) wypierają z rynku lepsze monety, które - ponieważ są bardziej wartościowe - są przechowywane przez swoich właścicieli.
Z okazji rocznicy urodzin wybitnego astronoma i ekonomisty w Grudziądzu ruszają 44. Dni Kopernikowskie. Ich głównym organizatorem jest Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu. Na wtorek w planetarium zaplano-wane są zajęcia dla dzieci. Maluchy dowiedzą się czym są zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: planetarium.grudziadz@gmail.com.
[tdMikołaj Kopernik w Toruniu
| |
Mikołaj Kopernik w Grudziądzu |
|
Autorzy: (JM,LERN)