Rząd chce pomóc kopalniom i ograniczyć kompetencje gmin. Samorządy, pod którymi fedrują kopalnie, będą miały mniej do powiedzenia w sprawie prowadzonej eksploatacji. Resort środowiska chce ograniczyć ich kompetencje w kwestii przedłużania koncesji wydobywczych. Zamiast uzgodnień dotyczących dalszej eksploatacji, będą wydawały jedynie opinie. Na dodatek zupełnie niewiążące.
Ministerstwo Energii chce uprościć kopalniom procedury związane z przedłużaniem koncesji na prowadzenie działalności górniczej. Szkoda, że kosztem kompetencji samorządów - alarmują samorządowcy śląskich gmin. Z kilku lat do zaledwie dwóch miesięcy zostanie skrócona procedura przedłużania koncesji górniczych - przekonywał w miniony poniedziałek spółki górnicze i związkowców przedstawiciel resortu środowiska. Sprawa jest pilna, bo do końca sierpnia 2020 roku wygaśnie 21 koncesji na wydobywanie węgla.
Uproszczenie procedur towarzyszących przedłużaniu koncesji górniczych było jednym z głównych tematów posiedzenia trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, który zebrał się w poniedziałek w Katowicach. Sprawa jest o tyle nagląca, że do sierpnia 2020 roku wygasa 21 koncesji na wydobycie węgla. Przy zachowaniu obecnie obowiązujących procedur dotrzymanie terminów graniczyłoby z cudem, a kopalnie nie mogą pozwolić sobie na przestoje. Resort środowiska w odpowiedzi proponuje nowelizację Prawa geologicznego i górniczego, która ma ograniczyć kompetencje gmin. - Po nowelizacji zamiast uzgodnienia, samorządy będą wydawały opinie, więc będzie to fakultatywne - mówił w poniedziałek Rafał Misztal z Ministerstwa Środowiska.
Takie rozwiązanie jeszcze w grudniu w liście do resortu oprotestował Śląski Związek Gmin i Powiatów (SZGP), którego zdaniem wywoła to „paraliż praw-ny samorządów lokalnych domagających się wpływania na działalność górniczą na swoim terenie”.
Zdaniem dra Ferdynanda Morskiego z SZGP, pozostawiająca wiele do życzenia współpraca niektórych gmin ze spółkami wynika z negatywnych doświadczeń w zakresie likwidacji szkód górniczych.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień