Kontrowersje wokół Kanału Raduni. Konserwator zabytków chce "odbetonowania" Raduni

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Ewelina Oleksy

Kontrowersje wokół Kanału Raduni. Konserwator zabytków chce "odbetonowania" Raduni

Ewelina Oleksy

Wracają kontrowersje wokół zabytkowego fragmentu Kanału Raduni, który w ramach budowy Forum Gdańsk został zakryty betonową płytą. Po wielu perturbacjach wojewódzka konserwator zabytków zamierza wydać decyzję nakazującą przywrócenie kanału do stanu poprzedniego.

Agnieszka Kowalska, pomorska konserwator zabytków, ma zamiar wydać postanowienie o przywróceniu Kanału Raduni, zabetonowanego w Forum Gdańsk, do najlepszego stanu.

- Może się to wiązać z likwidacją betowego przykrycia kanału, a także rozwiązaniem kwestii, jak później eksponować odsłonięte koryto kanału, jeśli by do takowego doszło - podkreśla Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiej konserwator zabytków. - Wydanie takiego postanowienia z pewnością będzie wymagało m.in. analiz, tak by postanowić o jak najlepszym rozwiązaniu dla zabytku. Konserwator wielokrotnie podkreślała, że koryto kanału nie powinno być podzielone i nie jest to najlepsze rozwiązanie dla zabytku. Kanał powinien zachować swój oryginalny kształt także na terenie centrum handlowego - zaznacza Tymiński.

Władze miasta komentować sprawy nie chcą. - To dopiero zapowiedzi i nie będziemy ich na tym etapie komentować- mówi Alicja Bittner z gdańskiego magistratu.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ewelina Oleksy

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.