Koniec z odczytem liczników w domach?
Będą kolejne udogodnienia. Wszystko przez zmiany, do których szykuje się krośnieńskie przedsiębiorstwo wodociągowe.
Na początku tygodnia pisaliśmy o planach gminy Krosno Odrzańskie, dotyczącym e-urzędu, który ma ułatwić czynności urzędowe pracownikom oraz mieszkańcom. Wszystko będzie można załatwić za pomocą internetu.
- Same plusy - mówi mieszkanka Krosna, Ewa Dawidowicz. - Uważam, że takie rozwiązanie ułatwi życie niepełnosprawnym mieszkańcom, którym ciężko co chwilę przychodzić do urzędu, aby załatwiać swoje sprawy.
To jednak nie wszystkie usprawnienia powiązane z projektem e-urząd.
Nowe wodomierze i czytniki elektroniczne
Udogodnienia dotkną również sfery wodociągowo-kanalizacyjnej. W_jaki sposób?
- Podobnie jak urząd gminy, również wprowadzamy e-usługi. Technika idzie do przodu - podkreśla prezes KPWK, Aleksander Kozłowski. - Już w tej chwili wykonujemy rozliczenia w systemie komputerowym, ale jeszcze nie w pełni elektronicznie.
W drugim kwartale 2018 roku ma się to zmienić.
- Wprowadzimy system, dzięki któremu klienci będą mieli dostęp do swojej historii płatności, otrzymywać będą e-wezwania do zapłaty, a także wykonywać płatności czy też zmieniać umowy za pomocą nowych rozwiązań - wymienia A. Kozłowski.
To tylko wierzchołek góry lodowej. Dzięki modernizacji możliwe też będzie zdalne odczytywanie wodomierzy.
- To oznacza, że będzie możliwe tzw. spisanie licznika, bez ingerencji bezpośredniej pracownika. Dzięki nowemu systemowi wszystko będziemy odczytywać komputerowo. Pomiar będzie wykonywany na pewnym obszarze i możliwe będzie odczytanie wielu liczników jednocześnie. Wykryje również, czy gdzieś nie ma awarii bądź problemu z odczytem - wyjaśnia prezes KPWK.
Najbardziej z tych nowinek mogą się cieszyć mieszkańcy wsi, gdyż do tej pory w pobliskich miejscowościach rozliczenia za wodę i ścieki odbywały się co dwa lub trzy miesiące.
- Jak przyznawali mieszkańcy, była to czasami całkiem duża kwota do przełknięcia. Niestety nie mogliśmy wykonywać pomiaru co miesiąc, gdyż brakowało nam pracowników. Dzięki systemowi to się zmieni - zaznacza A. Kozłowski.
KPWK zakupi prawie 3,5 tysięcy wodomierzy i ze specjalnymi nakładkami. Mieszkańcy nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów.
Prawie 2 mln zł za cały projekt
Kolejne zalety nowego programu? Przedsiębiorstwo ostatecznie zaoszczędzi m.in. na odczytach, tym samym łatwiej będzie utrzymywać niskie ceny za wodę i ścieki.
Projekt wyceniony jest na ponad 1,8 mln złotych. Jednak jest to inwestycja dofinansowana. KPWK będzie musiało ponieść koszty w wysokości 223 tys. zł.