Marlena Bogdan-Marut

Konflikt w liceum w Dębicy jest - przyznają wszyscy. Każda ze stron obwinia za to kogoś innego

Stefan Bieszczad, radny sejmiku ( z lewej), twierdzi, że starosta dębicki nie robi nic, żeby rozwiązać konflikt w I LO Fot. Marlena Bogdan-Marut Stefan Bieszczad, radny sejmiku ( z lewej), twierdzi, że starosta dębicki nie robi nic, żeby rozwiązać konflikt w I LO
Marlena Bogdan-Marut

Politycy, samorządowcy, dyrekcja i nauczyciele zgadzają się w jednym - konflikt w I Liceum Ogólnokształcącym w Dębicy jest coraz bardziej dokuczliwszy. Różnią się jednak w ocenie, kto jest temu winien.

Przypomnijmy. Od półtora roku trwa konflikt między dyrektorem Leszkiem Klabachą a 26 nauczycielami w I LO. Nauczyciele zarzucają dyrektorowi, że źle ich traktuje, dręczy upomnieniami, pismami. Twierdzą, że nie da się z nim współpracować. Jak napięta jest sytuacja ma dowodzić przypadek dwóch nauczycielek. Jedna z nich straciła przytomność po rozmowie, podczas której przełożony zakomunikował jej, że ma ją zamiar zwolnić dyscyplinarnie. Powód? Nieprowadzenie lekcji wychowania fizycznego. Miało to miejsce 14 lutego. Kilka dni później inna nauczycielka po rozmowie z dyrektorem trafiła na pogotowie.

Nie mobbing a zarządzanie

Dyrektor Leszek Klabacha przyznaje, że w szkole jest problem. Jego zdaniem wynika on z zachowania nauczycieli.

- Niewątpliwie przyczyną jest zmiana stylu zarządzania. Część grona, wywołując spory, troskliwie dba o podsycanie konfliktu. Taka sytuacja jest klasyczna po zmianie dyrektora szkoły i wiele szkół ma taki problem. W I LO poprzednik kierował szkołą przez 25 lat, w gronie pozostały byłe wicedyrektorki i moi kontrkandydaci w konkursie na stanowisko dyrektora. Co drugi nauczyciel nosi przecież w teczce buławę dyrektorską, a już wszyscy tęsknią za stanowiskiem zastępcy. To, też zrozumiałe, dobrzy merytorycznie nauczyciele jakimi szczyci się szkoła nie mają możliwości awansu. Z czasem następuje wypalenie zawodowe. Odskocznią jest zmiana stanowiska albo pełna emerytura po 30 latach pracy z włączeniem okresu studiów. Ta druga możliwość zniknęła z Karty Nauczyciela. Prawdopodobieństwo dyrektorowania to obecnie 1:53, zakładając brak kandydatów z zewnątrz - pisze w odpowiedzi na nasze pytania dyr. Klabacha.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

 • co dyrektor szkoły odpowiedział na pytanie, czy stosuje wobec nauczycieli mobbing
 • jak sytuację komentują lokalni politycy
Pozostało jeszcze 55% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan-Marut

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.