Komisja Wenecka nie przesunęła terminu wydania opinii o trybunale
Komisja Wenecka wyda opinię związaną z polskim Trybunałem Konstytucyjnym podczas swojego najbliższego posiedzenia w dniach 11-12 marca.
Komisja Wenecka nie zdecydowała się na przełożenie terminu wydania opinii ws. zmian związanych z polskim Trybunałem Konstytucyjnym.
W uzasadnieniu swojej decyzji organ doradczy Rady Europy napisał, że przyjęcie ostatecznej opinii w trakcie jej najbliższego posiedzenia, które ma miejsce w dniach 11-12 marca, pozwoli na przedyskutowanie oraz odniesienie się do „prawdziwego problemu”, którym w jej opinii jest „np. zagwarantowanie, że Trybunał Konstytucyjny będzie funkcjonował skutecznie i niezachwianie jako strażnik konstytucji”.
Polskie MSZ chciało, żeby Komisja Wenecka przełożyła termin opublikowania opinii na czerwiec.
- Będziemy wskazywać, że przesunięcie prac będzie służyło wyciszeniu emocji, tak jak nasz wniosek miał temu służyć. W wyniku niefortunnego przecieku projektu opinii te emocje uległy eskalacji - powiedział wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.
Rząd poinformował również, że przygotował już odpowiedź na wstępną opinię komisji, która wyciekła do mediów. - Natomiast kiedy ją prześlemy do Komisji Weneckiej, w jakim ostatecznie kształcie, to są decyzje, które będą zależały od rozwoju wydarzeń - powiedział Aleksander Stępkowski. Dodał również, że Polska nie będzie dochodziła, w jaki sposób doszło do przecieku projektu opinii komisji.
Komisja Wenecka wydała w czwartek oświadczenie, w którym wyraziła ubolewanie nad tym, że projekt jej opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego przedostał się do opinii publicznej, i jednocześnie stwierdziła, że nie jest w stanie ustalić źródła tego przecieku.
Komisja Wenecka została zaproszona do Polski w grudniu 2015 r. przez szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego. Wstępny projekt jej opinii wyciekł do mediów w sobotę. Dokument zawiera zdecydowaną krytykę działań PiS podjętych w związku z trybunałem.
Autor: Magdalena Nałęcz