Komisja Wenecka apeluje do rządu i opozycji o zażegnanie kryzysu
Komisja Wenecka krytycznie oceniła działania polskiego rządu w sprawie konfliktu o Trybunał Konstytucyjny. Jej opinia nie jest zobowiązująca
„Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa polskiego, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału Konstytucyjnego” – napisali jej członkowie w przedstawionej w piątek opinii na temat kryzysu konstytucyjnego w Polsce.
Komisja Wenecka skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, które wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość, i wezwała do zmiany „wadliwego prawa”.
Komisja uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem. –Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa – podkreślił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.
Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o trybunale, jest sprzeczna z zasadą rządów prawa.
Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z Konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi. – Wyroki Trybunału Konstytucyjnego muszą być publikowane i wdrażane – powiedział Gianni Buquicchio.
Zwrócił też uwagę, że za kryzys konstytucyjny w Polsce odpowiedzialność ponosi nie tylko obecny rząd, ale także poprzedni. – Dlatego obie strony sporu w Polsce muszą współpracować przy znalezieniu wyjścia z sytuacji – ocenił przewodniczący komisji.
– Opinia Komisji Weneckiej jest niekorzystna dla polskiego rządu, a jej tekst kontrowersyjny – uznał wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, który podczas posiedzenia komisji przedstawiał polskie stanowisko. Zdaniem Szymańskiego komisja dużo uwagi i czasu poświęciła na sprawy, które nie powinny być przedmiotem jej obrad. – Komisja przyjęła punkt widzenia jednej ze stron politycznego sporu w Polsce – ocenił wiceszef MSZ. Zapowiedział jednak, że jej rekomendacje będą poważnie traktowane przez polski rząd.
– Jesteśmy neutralni i bezstronni. Nie mamy sympatii dla partii politycznych, ale mamy sympatię dla demokracji – zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej. Podkreślił, że kryzys prawny i konstytucyjny jest przyczyną kryzysu politycznego w Polsce. – Polacy sami muszą się z tym uporać – powiedział Gianni Buquicchio.
Radości z opinii Komisji Weneckiej nie krył przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
– Komisja poparła Polskę, Polaków i opozycję – komentował uśmiechnięty Grzegorz Schetyna. Także liderzy Nowoczesnej uznali, że opinia Komisji Weneckiej to ważne wydarzenie. Ryszard Petru zaapelował do Polaków o udział w sobotnich demonstracjach w obronie demokracji.
– Chcemy rozmawiać z opozycją, jesteśmy gotowi na kompromis, by zakończyć ten spór, ale nie będziemy dyskutować na ulicy – powiedział natomiast Jacek Sasin z PiS. Podkreślił, że opinia Komisji Weneckiej jest niezobowiązująca dla Polski.