Komisja Europejska wnioskuje o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. Rząd cofnie się jak w 2018 roku?

Czytaj dalej
Fot. Adam Jankowski
Maciej Czerniak

Komisja Europejska wnioskuje o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej. Rząd cofnie się jak w 2018 roku?

Maciej Czerniak

Unijny rząd, jak często określa się Komisję Europejską, wystąpił z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszenie w działaniu izby spraw dyscyplinarnych Sądu Najwyższego.

Wniosek, który został złożony do TSUE we wtorek prawnicy tłumaczą jako logiczne następstwo wcześniejszego orzeczenia unijnego trybunału.

Sąd jak nie sąd

Przypomnijmy, że w listopadzie trybunał w Luksemburgu wskazał, że to polscy sędziowie powinni stwierdzić, czy (nowa) Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest organem niezależnym i ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów SN w stan spoczynku.

- Wyrok TSUE jest przełomowy, bo dał narzędzia sądom, by mogły weryfikować status sędziów powołanych przez upolitycznioną KRS - ocenia sędzia Jakub Kościerzyński z Bydgoszczy. - To orzeczenie nie ma precedensu. Najbardziej kompleksowo podchodzi do zagadnień niezawisłości, niezależności sądów. Ważny jest też wyrok Sądu Najwyższego z grudnia, w którym stwierdzono, że KRS nie jest organem niezależnym od władzy ustawodawczej i wykonawczej. A Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa europejskiego a tym samym w rozumieniu prawa polskiego. Stwierdził fakt nieistnienia izby dyscyplinarnej - mówi sędzia.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 82% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.