Amazon w Kołbaskowie. Będzie praca dla ponad 1000 osób.
Za rok w Kołbaskowie w woj. zachodniopomorskim będzie działać wielkie centrum logistyczne amerykańskiego giganta e-handlu - firmy Amazon. Budowa jest już zatwierdzona. Na działce sąsiadującej z autostradą A6 i drogą krajową nr 13 powstanie hala o powierzchni 67 tys. mkw.
- To bardzo dobra wiadomość - mówi Małgorzata Schwarz, wójt gminy Kołbas-kowo. - Dzięki tej inwestycji rynek pracy znacznie się wzbogaci. Myślę też, że ta inwestycja przyciągnie innych inwestorów.
Jak się dowiedzieliśmy, rozmowy z inwestorem trwały bardzo długo. Właścicielem gruntu, na którym powstanie centrum logistyczne, jest osoba prywatna. Na terenie centrum pracownicy Amazon będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów niewielkie przedmioty, takie jak książki, sprzęt elektroniczny czy towary konsumpcyjne. Podczas realizacji zamówień będą na bieżąco korzystać z innowacyjnych technologii, w tym z rozwiązań Amazon Robotics.
Amazon stworzy ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym wiele kierowniczych
- Cieszymy się, że wkrótce Amazon dołączy do społeczności Kołbaskowa i stworzy ponad tysiąc pełnoetatowych miejsc pracy, w tym także wiele stanowisk kierowniczych - mówi Steven Harman, dyrektor operacyjny spółki Amazon na Europę kontynentalną.
Pracę w Amazonie w ciągu trzech lat ma dostać ponad tysiąc osób. Wszyscy pracownicy mają być zatrudnieni na umowach o pracę. Pierwsze rekrutacje rozpoczną się w przyszłym roku. Na początek gigant zatrudni logistyków, finansistów, osoby do działu HR oraz inżynierów.
Szansę na pracę będą mieli również studenci. Inwestor zapowiada nawiązanie współpracy z najlepszymi szkołami wyższymi w regionie, aby przyciągnąć ponad 50 zdolnych absolwentów uczelni, którzy dołączą do firmy na stanowiska menedżerskie.
Amazon jest już drugim potentatem w e-handlu, który zdecydował się na ulokowanie swojego centrum logistycznego w naszym regionie. W sierpniu tego roku budowę hali pod Gryfinem zapowiedziało Zalando.
- Dla zagranicznych inwestorów z sektora e-commerce jednym z kluczowych kryteriów wyboru naszego regionu jest położenie na szlaku komunikacyjnym - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Jednak sama renta geograficzna nie wystarcza. Trzeba było konsekwentnej pracy na rzecz podnoszenia atrakcyjności inwestycyjnej naszego województwa. Dziś o tym, że województwo zachodniopomorskie jest odpowiednim miejscem do lokowania biznesu, świadczą inni, „zadomowieni” wcześniej inwestorzy.