W Sławnie trwa drugi etap remontu kościoła WNMPA. Koszt prac remontowo-konserwatorskich to prawie 600 tys. zł.
To kolejny etap remontu najstarszego zabytku w Sławnie. Przypomnijmy, że w 2015 roku zakończył się remont dachu wieży kościelnej. Obecnie trwają prace nad prezbiterium, nawą główną, nawami bocznymi, kaplicą i zakrystią.
Robotom przygląda się wojewódzki konserwator zabytków, który określił w jakiej technologii i jakie prace muszą zostać zrobione.
- Wymiana pokrycia dachowego na dachówkę ceramiczną jest konieczna. Musi zostać przywrócony pierwotny wygląd średniowiecznego kościoła - mówi nam Magdalena Sadowska, prezes Fundacji Renovatio Ecclesiae, która zajmuje się opieką nad kościłem WNMP w Sławnie.
- Zlecone przez nas badania geotechniczne gruntu, stratygraficzne ścian i ekspertyza techniczna zabytku wykazały przyczynę pękania ścian wewnętrznych i murów zewnętrznych. Jest nią słabe obciążenie tak ogromnego budynku - dodaje Margareta Sadowska.
Oznacza to, że grunt jest stabilny, natomiast blacha nie dociąża prawidłowo murów.
- Ten błąd popełniano współcześnie przy innych budowlach średniowiecznych, zamieniając pokrycie ceramiczne na blachę - zaznacza prezes fundacji.
Jak informują eksperci, opracowując inwentaryzację, ekspertyzę i projekt remontu wskazano na liczne zalania konstrukcji drewnianej wodą opadową, zagrzybienia i żerowania insektów w więźbie dachowej. W związku z tym elementy drewnianej więźby, te najbardziej skorodowane, są wymieniane, a pozostałe są nasączane preparatami grzybo i owadobójczymi.
Podczas remontu zainstalowane zostaną nowe rynny i kosze spustowe. Będzie też instalacja odgromowa i płotki przeciwśnieżne. Instytucje, które współfinansują remont dachu kościoła to: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Sławnie.
Koszt wszystkich wykonywanych prac, które mają się zakończyć się w październiku tego roku, to prawie 600 tysięcy złotych.