Koechlin, czyli zapomniany twórca wieży Eiffla
Wieżę Eiffla wszyscy znają. I dla wszystkich jest oczywiste, że na pewno wybudował ją Eiffel. Przecież wieża nosi jego nazwisko! Tymczasem jest to nieprawda!
Z wieżą Eiffla wiąże się szereg nieporozumień. Pierwsze polega na tym, że w Polsce czytamy nazwisko Eiffel według zasad fonetyki niemieckiej (jako „Aifel”), podczas gdy powinno się je czytać jako „Efel” z akcentem na pierwszej samogłosce.
Drugie nieporozumienie dotyczy autorstwa. W powszechnym przekonaniu to Eiffel wymyślił, zaprojektował i wybudował słynną wieżę. Tymczasem to wszystko nieprawda!
Pomysł wybudowania żelaznej wieży jako symbolu Wystawy Światowej, która miała być w Paryżu w 1889 roku, powstał wprawdzie w biurze konstrukcyjnym Gustawa Eiffela, ale pomysłodawcami byli pracownicy biura Maurice Koechlin i Émile Nouguier. Nie tylko wymyślili oni tę wieżę, ale ją opatentowali! (18.09.1884) Eiffel był jednak geniuszem autopromocji - więc 12.12.1884 odkupił patent Koechlina i Nougiera i sam zgłosił wieżę do konkursu na symbol Wystawy Światowej!
Konkurs wygrał, ale pojawił się problem, gdzie tę wieżę postawić? Koechlin i Nougier zaplanowali, że wieża stanie - jak ogromny most - ponad Sekwaną. Pod jej najniższą kondygnacją, tworzącą ogromny łuk żelaznych kratownic, miała płynąć rzeka! Teraz jednak płynie tam strumień turystów, bo wieży ponad rzeką wybudować się nie dało.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień