Kobiety postanowiły zmienić życie, poszły do wyborów. Od 1918 roku Polki mają prawa wyborcze

Czytaj dalej
Fot. zbiory Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Teresa Semik

Kobiety postanowiły zmienić życie, poszły do wyborów. Od 1918 roku Polki mają prawa wyborcze

Teresa Semik

Polki, wraz z niepodległością, sto lat temu otrzymały prawo wyborcze: czynne i bierne. W tym męskim świecie to miała być nagroda za ich zaangażowanie w walkę o narodowe i społeczne przetrwanie.

Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 1918 roku przewidywał, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”.

Pierwszymi Polkami zasiadającymi w parlamencie, a był to Sejm Ustawodawczy (1919-1922) dla uchwalenia konstytucji, zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka oraz Franciszka Wilczkowiakowa.

Maria Moczydłowska, młoda nauczycielka z Częstochowy, wzywała posłanki do ponadpartyjnej współpracy, bo w sumie stanowiły niewielką siłę. Równouprawnienie kobiet i mężczyzn określiła w swoim wystąpieniu jako sprawę „zasadniczą dla ustroju państwa polskiego”. Domagała się też zakazu produkcji i sprzedaży alkoholu do celów spożywczych.

Równouprawnienie kobiet i mężczyzn to kwestia „zasadnicza dla ustroju państwa polskiego”
Maria Moczydłowska, posłanka

Halina Stęślicka z Siemianowic Śląskich została posłanką Sejmu I kadencji (1922-1927) w miejsce Wojciecha Korfantego, który w okręgu pszczyńsko-rybnickim zrezygnował z mandatu, by przyjąć go z listy państwowej. W Sejmie pracowała w Komisji Opieki Społecznej i Inwalidzkiej oraz Komisji Zdrowia Publicznego. Zabiegała o ustawę rolną dla Śląska i utworzenie Banku Rolnego w Katowicach, co też Sejm uchwalił. W porozumieniu z resortem oświaty organizowała kursy robót ręcznych dla kobiet. Przygotowywała je do wykonywania rękawic żołnierskich i wkrótce przyszło zamówienie z resortu obrony.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Teresa Semik

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Teofil K.

Nasze kobiety - Polki - są bardzo odważne, dzielne i zdecydowane. Facetom zaczyna brakować tych cech, niestety, jako mężczyzna muszę to przyznać...

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.