Kobiety, nie zwlekajcie
Coraz mniej kobiet bada piersi. A można to zrobić za darmo! Badanie mammografem wykonuje też nasz szpital. Warto skorzystać.
Mało kobiet korzysta z możliwości bezpłatnych badań. W świe-bodzińskim szpitalu miesięcznie bada się ich około 50. Od października, kiedy to wznowiono badania, do końca lutego przebadało się łącznie 271 pań - 257 w ramach programu profilaktycznego, 14 skorzystało - odpłatnie.
Tymczasem... - Rak piersi jest w Polsce najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Dlatego chcemy objąć programem badań profilaktycznych jak największą liczbę mieszkanek powiatu – wyjaśniła Wiesława Cieplicka, prezes świebodzińskiego szpitala.
Bardzo mnie cieszy, że badania w Świebodzinie są wznowione, to duże ułatwienie
Nieodpłatne badanie mammograficzne w ramach programu adresowane jest do kobiet w wieku od 50 – 69 lat, spełniających co najmniej jeden z wymogów: nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy, otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania bądź też rak piersi występował wśród członków rodziny. W wymienionych przypadkach skierowanie na badanie nie jest potrzebne. Jeśli chodzi o pacjentki, których program profilaktyczny nie obejmuje, niezbędne jest skierowanie i wcześniejsza rejestracja. Badanie można wykonać również bez skierowania, jednak wtedy jest ono odpłatne.
Czy świebodzinianki wiedzą o bezpłatnych badaniach? – Wiem. Sama skorzystałam z tej możliwości. Bardzo mnie cieszy, że badania w Świebodzinie są wznowione, to duże ułatwienie – powiedziała Władysława Oborska.
Ale nie do wszystkich pań taka informacja dotarła. – Nie miałam o tym pojęcia. Ostatnie badanie zrobiłam w Poznaniu przy okazji wizyty u lekarza. Myślę, że powinno się o tym więcej informować, to cenna wiadomość - przyznała Stanisława Grochowiak.
Do odwiedzenia pracowni zachęca technik elektroradiologii Agnieszka Kostrzewska. – Często słyszymy, że pacjentki nie wiedzą, iż w naszym szpitalu można wykonać tego typu badanie. Można. Czekamy na panie od października.
Statystki zielonogórskiego NFZ pokazują, że niestety spada liczba wykonywanych badań profilaktycznych w ramach programu. W 2013 w naszym województwie przebadały się 38.963 kobiety, w roku 2014 - 38. 884, natomiast w zeszłym 38.101 kobiet.