Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kim był Eugeniusz Jędrze...? Stanisław S. Nicieja, cykl "Moje Kresy"

Czytaj dalej
Fot. Archiwum S.S. Niciei
Stanisław S. Nicieja

Kim był Eugeniusz Jędrze...? Stanisław S. Nicieja, cykl "Moje Kresy"

Stanisław S. Nicieja

Przerywam na pewien czas ten prowadzony już od ośmiu lat cykl artykułów, aby zająć się redakcją XI i XII tomu „Kresowej Atlantydy”, które powinny się ukazać na przełomie września i października 2018 roku.

Pragnę podziękować redakcji nto za udostępnione łamy, ale przede wszystkim wiernym czytelnikom reagującym na prawie każdy artykuł. Dziękuję za korektę błędów, sugestie i propozycje, za przesłane fotografie, które ilustrowały poszczególne artykuły, oraz za informacje biograficzne wydobyte z zakamarków pamięci i archiwów domowych. Dzięki temu mogły te fakty zaistnieć w szerokiej świadomości społecznej i trafić na karty naszej narodowej społecznej historii.

Mam przekonanie, że „Kresowa Atlantyda” stała się faktem kulturowym, który w tym wymiarze nie zaistniałby bez pomocy wielu tysięcy moich czytelników i korespondentów. Trudno zliczyć, ile spraw i historii biograficznych wspólnie rozwikłaliśmy, dając świadectwo prawdzie. Ile setek ludzkich biografii wydobyliśmy z kompletnego zapomnienia, a mogłyby one już nigdy nie zaistnieć, pozostać na zawsze anonimowe.

Jak są to zaskakujące i zadziwiające historie, niech zobrazuje to jeden z ostatnich listów, jakie otrzymałem po artykule „Rodzina Zachariasiewiczów” (nto, 29 VI 2018). Mieszkająca w Kluczborku pani Alina Ożga, wnuczka Zachariasiewiczów i matka Iwony Polnarowej – żony znakomitego opolskiego malarza Bolesława Polnara, napisała o sprawie, która intryguje ją od dziesiątków lat, a która zaczęła się w Zbarażu, na Podolu, we wrześniu 1939 roku. Pani Alina miała wówczas 11 lat. Oto treść listu:

Miał około 33 lat i wyróżniał się dużą kulturą osobistą. Wychodził rano i wracał po południu, mówiąc, że wychodzi do swoich kolegów. Nie wiedzieliśmy, kim byli koledzy, ilu ich było, gdzie byli zakwaterowani i dlaczego nie zamieszkał razem z nimi. Z tego, co opowiadał, wynikało, że przyjechał z Warszawy.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Stanisław S. Nicieja

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.