Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kilkaset koron dla wodza rewolucji, czyli długi Lenina z Poronina

Czytaj dalej
Fot. Fot. arcvhiwum
Krzysztof Strauchmann

Kilkaset koron dla wodza rewolucji, czyli długi Lenina z Poronina

Krzysztof Strauchmann

Włodzimierz Iljicz Lenin, wódz bolszewickiej rewolucji, twórca ustroju sowieckiego, pozostawił w Polsce niezapłacony dług. Być może weksel z podpisem Lenina do dziś zachował się gdzieś, ukryty w starym dworze na Podhalu.

Włodzimierz Uljanow Lenin w 1913 i 1914 roku dwukrotnie przebywał na Podhalu w Poroninie i Białym Dunajcu na wypoczynku.

W czasie drugiej wizyty, w sierpniu 1914 roku, zastał go wybuch I wojny światowej. Monarchia Austro-Węgierska, na terenie której znajdowała się Galicja, weszła w stan wojny z Rosją carską, której poddanym był Lenin. 8 sierpnia 1914 roku, po doniesieniu, że Lenin może być rosyjskim szpiegiem, żandarmeria zajechała do domu Teresy Skupień w Białum Dunajcu, gdzie mieszkał Lenin z Nadieżdą Krupską i jej matką. Uljanowowi kazano się następnego dnia zgłosić na dworcu i pod eskortą zawieziono go do nowotarskiego więzienia. Tam przesłuchiwał go Kazimierz Głowiński (1879-1942), cesarsko-królewski komisarz powiatowy, czyli wicestarosta odpowiedzialny za porządek na terenie powiatu. W 1997 roku jako dziennikarz miałem okazję rozmawiać na ten temat z synem wicestarosty - Antonim Głowińskim (1924-2016). Dzięki swojemu ojcu poznał on nieznany szerzej fragment biografii wodza rewolucji.

Lenin w 1914 roku był znanym intelektualistą i prawnikiem. Po jego aresztowaniu do starostwa w Nowym Targu nadeszły listy z poręczeniem za Lenina i prośbami o jego uwolnienie. Wystąpił o to między innymi polski pisarz Władysław Orkan, z którym wicestarosta się dobrze znał. Po 11 dniach od aresztowania Cesarsko-Królewski Sąd Ochrony Krajowej w Krakowie zdecydował o uwolnieniu Uljanowa. Ten wkrótce wyjechał do Szwajcarii.

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Krzysztof Strauchmann

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Dr.Štefan T

Hello, do you have even more information about Lenin's stay in Poland ???? Dr.Štefan Turay

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.