Rozmawiał Bartosz Gubernat

Kierowcy popełniający wykroczenia będą musieli bardziej uważać na punkty karne

Kierowcy popełniający wykroczenia będą musieli bardziej uważać na punkty karne Fot. Archiwum
Rozmawiał Bartosz Gubernat

Rozmowa z Robertem Drozdem, egzaminatorem nadzorującym w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

- Organizowane przez ośrodki ruchu drogowego kursy redukujące liczbę punktów karnych przeżywają prawdziwe oblężenie. Jak wygląda takie szkolenie?

- W tej chwili zgodnie z przepisami kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok w ciągu 12 miesięcy może uzbierać maksymalnie 24 punkty karne. Po przekroczeniu tego limitu policja zatrzymuje mu prawo jazdy, a starostwo kieruje na powtórny egzamin sprawdzający kwalifikacje. Ratunkiem są kursy redukujące punkty karne organizowane przez WORD-y. Można w nich brać udział maksymalnie raz na pół roku, zmniejszając stan konta o sześć „oczek”. Takie prawo nie przysługuje tylko kierowcom, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok. Dodatkowo dla nich maksymalna liczba to 20 punktów karnych.

Kurs trwa sześć godzin lekcyjnych. Tematyka zajęć to przyczyny wypadków, poziom bezpieczeństwa na drogach, oraz psychologiczne aspekty zachowania kierowcy. Zajęcia prowadzą psycholog i policjant. Piraci drogowi oglądają m.in. multimedialną prezentację pełną drastycznych zdjęć z wypadków drogowych. Udział kosztuje 300 zł, ale mimo to chętnych nie brakuje. Wiele osób uczestniczy w zajęciach regularnie. Niestety, ale część z nich nie jest zainteresowana treścią wykładów. Problem w tym, że na koniec nie ma egzaminu, a podstawą do redukcji punktów jest już samo uczestnictwo w kursie. Wkrótce zasady się zmienią, dlatego ludzie chcą zdążyć przed zmianami.

W dalszej części przeczytasz:

 • Jakie zmiany się szykują? Czy dla kierowców oznaczają dodatkowe trudności i koszty?
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych szykuje także zmiany w taryfikatorze mandatów. Co się zmieni?
Pozostało jeszcze 56% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Rozmawiał Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.