Kiełpiński dotrzymał słowa, Francisco Franco - nie. Wywiad z dyktatorem

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krzysztof Błażejewski

Kiełpiński dotrzymał słowa, Francisco Franco - nie. Wywiad z dyktatorem

Krzysztof Błażejewski

W 1936 roku po rozpoczęciu wojny domowej w Hiszpanii polski dziennikarz przedostał się za linię frontu, by przeprowadzić wywiad z przywódcą rebeliantów, gen. Francisco Franco. Rozmowa miała ukazać się tylko w jednej polskiej gazecie - „Dzienniku Bydgoskim”.

Wojna domowa w Hiszpanii w latach 30. ub. wieku przykuwała uwagę całej Europy. Obawiano się kolejnej rewolucji na wzór sowiecki i triumfu komunizmu, tym razem na zachodzie kontynentu. W czasie walk na Półwyspie Iberyjskim europejskie kraje zachowywały oficjalnie neutralność, jednak tajemnicą poliszynela było sprzyjanie rebeliantom ze strony Niemiec i Włoch, podobnie czynił ZSRR, wspierając siły rządowe. W Hiszpanii walczyli m.in. po jednej stronie hołubiony w czasach PRL-u gen. Karol Świerczewski, a po drugiej - znany uczestnik wojny polsko-bolszewickiej Stanisław Bułak-Bałachowicz.

Wojna wybuchła w 1936 roku, kiedy lewica wygrała w Hiszpanii wybory parlamentarne. W lipcu tego roku doszło do wojskowego przewrotu, na czele którego stanął gen. Francisco Franco. Polski rząd skorzystał na tym, sprzedając przez pośredników broń… obydwu stronom.

W dalszej części artykułu:

  • Kim był Tadeusz Kiełpiński?
  • Jak Kiełpiński dotarł do Hiszpanii?
  • Co Franco powiedział w rozmowie z dziennikarzem?
Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.