Każdy mieszczuch czasem marzy, żeby zostać Tarzanem

Czytaj dalej
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Każdy mieszczuch czasem marzy, żeby zostać Tarzanem

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Nocleg pod gwiazdami, posiłki z „darów lasu” i kąpiel w zimnym strumieniu. To pamiętają już tylko najstarsi harcerze. Jest jednak grupa zapaleńców, którzy w ten sposób spędzają wolny czas. Co skłania ludzi do opuszczenia przytulnych domów i spędzania czasu w prymitywnych warunkach? - odpowiada Krzysztof J. Kwiatkowski, pedagog i propagator survivalu.

Dla kogo jest survival?

Dla pasjonatów. W survivalu nic nie jest narzucone; człowiek robi to, co chce, musi się tylko wyłączyć z cywilizacyjnego myślenia. Wychodzi z domu, zostawia stare problemy, spotyka ludzi, którzy lubią to samo i razem z nimi znika gdzieś w lesie. Tam stara się żyć z tym, co ma i z tym, co zdobędzie lub zrobi. To piękne i rozwijające.

W książce „Survival po polsku” pisze pan: „Wejście w świat survivalu przemienia dusze. Czyni z nas, plastikowych kukieł, żywe istoty”. Jakie warunki trzeba spełnić?

Chodzi o bycie przytomnym i uważnym obserwatorem. Trzeba przyglądać się życiu, a nie koncentrować na własnych nastrojach. Często powtarzamy, że wszystkim nam jest potrzebna wiedza. Tymczasem w survivalu najważniejsze jest kojarzenie faktów i zdarzeń - czyli rozumienie. Wiemy, że woda się gotuje, ale się nie pali, wiemy, że ogień coś spala, ale można go ugasić wodą. Można mieć wiedzę na temat ognia czy wody, ale nigdy nie zobaczyć i nie stwierdzić, jak niebezpieczne bywają to żywioły.

Co jest zaskakującego w survivalu?

Podam przykład. Na zimowym biwaku chcieliśmy zrobić herbatę. Włożyliśmy do kociołka śnieg - bielutki, czyściutki i świeży, dopiero co spadł. Zawiesiliśmy kociołek nad ogniem. Zastanawialiśmy się, ile czasu potrzeba, by śnieg zamienił się we wrzątek. Kiedy po chwili zajrzeliśmy do kociołka, był pusty. Okazało się, że czas topnienia śniegu pod wpływem żaru był równy czasowi odparowywania. Wszystko, co się stopiło, od razu szło w powietrze. Całe nasze życie jest nieuświadomionym survivalem. Nie mam narzędzi, ale muszę sobie poradzić. Tyle że w uprawianiu survivalu włączona jest uwaga i świadomość tego, co się dzieje. To obserwowanie, ocenianie, analizowanie, wyciąganie wniosków, uczenie się nowych rzeczy, a także -pozbycie się rutyny.

Organizuje pan obozy survivalowe. Skąd taki pomysł na życie?

W dalszej części tekstu odpowiedzi na pytania: 

 • Skąd taki pomysł na życie?
 • Czego można się nauczyć na obozie przetrwania?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.