Katowiczanie zakładają ogrody społeczne. Wszystko w ramach projektu „ZróbMy Sobie Grządki"

Czytaj dalej
Fot. Paweł Harlender, Miastoogród
Monika Krężel

Katowiczanie zakładają ogrody społeczne. Wszystko w ramach projektu „ZróbMy Sobie Grządki"

Monika Krężel

W czterech dzielnicach Katowic, w ramach projektu „ZróbMy Sobie Grządki”, powstały ogrody społeczne.

Mieszkańcy sami je zbudowali i posadzili rośliny, a teraz będą się nimi opiekować. Dzięki poradnikowi „Zrób to sam” każdy będzie mógł spróbować taki ogród stworzyć samodzielnie.

W czterech dzielnicach Katowic, w lokalizacjach wyłonionych w otwartym naborze do miejskiego projektu „ZróbMy Sobie Grządki”, powstały ogrody społeczne: na osiedlu Kukuczki (skwer Koszycki, Bogucice), na terenie zielonym w okolicach ul. 1 Maja 108 (Zawodzie), na podwórku kamienic przy ul. Gliwickiej 97, 97a i 99 (Załęże) i na terenie zielonym przy ul. Słonimskiego 12 (Koszutka). Za nadzór nad realizacją projektu „ZróbMy Sobie Grządki” odpowiedzialna była inicjatywa Miastoogród przy współpracy z Fundacją Bobrowe Żeremia.

Mieszkańcy w „pakiecie startowym” dostali fachowe wsparcie i wszystko, co potrzebne jest do stworzenia ogrodu: w tym deski, ziemię i rośliny. Uczyli się podstaw ogrodnictwa, tworzenia warunków do bytowania ptaków i owadów czy gospodarowania wodą. Przede wszystkim jednak sami musieli się zaangażować.

Teraz, w ramach zakończenia projektu, przedstawiciele mieszkańców opiekujący się powstałymi ogrodami otrzymują narzędzia niezbędne do ich dalszego utrzymywania i pielęgnowania, m.in. pikownik, rękawiczki, widełki ręczne, mały kultywator, łopatki.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.