Katarzyna Kołodziejska, Kobieta Przedsiębiorcza 2016 w regionie: sukces to zarażanie optymizmem
Katarzyna Kołodziejska zdobyła właśnie tytuł Kobiety Przedsiębiorczej 2016 w regionie radomskim. Wiele osób uważa, że jest to wyróżnienie zasłużone.
Od 25 lat jest związana ze szkolnictwem zawodowym, pracując w tym samym miejscu, czyli Szkołach Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Radomiu, gdzie przeszła wszystkie szczeble rozwoju zawodowego, od nauczyciela przedmiotów zawodowych, poprzez kierownika ośrodka, aż do stanowiska dyrektora szkół o zasięgu regionalnym. Jej przepisem na sukces jest pozyskiwanie dobrych współpracowników, stawianie im ambitnych celów i... optymizm.
Od początku w zespole
Wszystko zaczęło się w 1991 roku, kiedy w Radomiu powstały pierwsze niepubliczne szkoły zawodowe: zasadnicza oraz technikum. Wówczas wiodącymi kierunkami kształcenia były takie zawody, jak: krawiec, kucharz i technik odzieżowy.
- Ponieważ z wykształcenia jestem inżynierem włókiennikiem, trafiłam tam jako nauczyciel zawodu. W tamtych czasach było bardzo duże zainteresowanie kształceniem w tych kierunkach, zwłaszcza odzieżowych czy krawieckich. Mieliśmy około 100 absolwentów rocznie, którzy zdobywali przy tym uprawnienia czeladnicze, zdając egzamin przed komisją Izby Rzemieślniczej - wspomina Katarzyna Kołodziejska.
Po kilku latach znalazła się w zarządzie organu prowadzącego szkoły, którym po dziś dzień jest Stowarzyszenie Oświatowe
Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
- W 2009 roku oferta edukacyjna uległa dalszym zmianom, edukacyjnym, organizacyjnym i strukturalnym. Powstawały oddziały w miastach powiatowych, z których niektóre, jak Nowe Miasto nad Pilicą w powiecie Grójeckim, Kozienice, Zwoleń i Lipsko działają dziś samodzielnie. Z nauczyciela awansowałam na menedżera, który objął nadzór nad szkołą, opowiada Katarzyna Kołodziejska. - Choć tak naprawdę zarządzam, podejmując szereg zadań zadania statutowych naszego Stowarzyszenia, to wciąż czuję się nauczycielem i wychowawcą - dodaje.
Renesans kształcenia zawodowego
Wszystkie te funkcje Katarzyna Kołodziejska pełniła w tej samej instytucji oświatowej, co dziś należy do rzadkości.
- Stowarzyszenie Oświatowe ZDZ istnieje już 70 lat, a szkoły w Radomiu obchodzą 25-lecie, a młodzież nadal chce zdobywać ciekawe zawody - mówi dyrektor szkół ZDZ w Radomiu.
Według niej, wciąż można zaobserwować renesans szkolnictwa zawodowego.
- Nie jest to może jakaś nadzwyczajna ekspansja, bo rynek pracy w naszym regionie jest nadal ubogi, ale jednak młodzi ludzie coraz częściej patrzą na świat z punktu widzenia praktycznego, chcą mieć nie tylko wykształcenie, ale również konkretny zawód, jak chociażby technik informatyk, logistyk czy technik transportu kolejowego - tłumaczy Katarzyna Kołodziejska.
W mundurze po wiedzę
Jak sama przyznaje, szkoły ZDZ od lat starają się wprowadzać rozmaite innowacje do oferty edukacyjnej. Taką było chociażby powstanie klas mundurowych, które radomska szkoła wprowadziła jako pierwsza w regionie.
- Dziś jesteśmy na tym polu wiodącą placówką, a nasi kadeci są wyszkoleni nie tylko w musztrze czy ceremoniale służb mundurowych, ale również świetnie przygotowani do rozmaitych zadań przez prawdziwych fachowców w tej dziedzinie - mówi z dumą dyrektor Kołodziejska.
Muzyczne wyzwanie
Niedawno, bo w 2013 roku szkoły ZDZ uruchomił pierwszą w Radomiu i jedną z nielicznych w regionie Niepubliczną Szkołę Muzyczną I Stopnia.
- Nie chcieliśmy robić konkurencji istniejącej już radomskiej szkole muzycznej, ale raczej stworzyć uzdolnionym dzieciom i młodzieży dodatkowe możliwości kształcenia - tłumaczy dyrektor.
Pomysł okazał się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Liczba uczniów jest odpowiednio dostosowana do możliwości lokalowych placówki tworząc doskonałe warunki dla kameralnej szkoły artystycznej przy ulicy Wierzbickiej 55. Już od kilku lat chętni mogą uczyć się gry w klasie fortepianu, saksofonu, gitary, perkusji, fletu i skrzypiec pod okiem najlepszych nauczycieli.
Wciąż nowe pomysły
Dobra renoma szkół ZDZ to, zdaniem zdobywczyni tytułu Kobiety Przedsiębiorczej 2016, efekt wieloletniej pracy całego zespołu.
- W przeciwieństwie do szkół publicznych, od zawsze musieliśmy zabiegać o uczniów, przedstawiać młodzieży wyjątkową, a przy tym atrakcyjną dla niej ofertę edukacyjną - tłumaczy. - Oprócz kierunków kształcenia duży nacisk kładziemy na działania prospołeczne i wychowawcze.
Szkoły ZDZ realizowały na przykład granty, nakierowane na przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii, właściwe wykorzystanie czasu wolnego, letnie i zimowe wyjazdy, rekreację połączoną z nauką i wiele innych.
- Od lat realizujemy projekty i programy współfinansowane z Unii Europejskiej oraz wymianę międzynarodową. Nasi uczniowie mają praktyki w Hiszpanii, Niemczech, Włoszech czy Wielkiej Brytanii - dodaje.
Przepis na sukces
Nasza rozmówczyni przyznaje, że jej recepta na sukces jest prosta: wytyczyć sobie cele i je zrealizować, patrząc na wyzwania z optymizmem, ale również szacując ryzyko.
- Proste, ale i trudne zarazem - śmieje się Katarzyna Kołodziejska. - Najważniejsze jest dobranie sobie takich współpracowników, którzy pomagają w realizacji zadań, którzy podzielają nasz styl pracy i sami zgłaszają kolejne pomysły i inicjatywy. Sama jedna nie dałabym rady nic zrobić, ale mam to szczęście, że od lat pracuję z takimi właśnie osobami.
Według dyrektor Kołodziejskiej, bardzo dobrą zaletą pracy w szkołach ZDZ jest duży margines swobody przy realizacji nowych zamierzeń. - Jeśli mamy pomysł, który może przynieść określone efekty i są one zadowalające, to po prostu wcielamy go w życie - tłumaczy.
Według niej, w codziennej pracy warto wciąż szukać sprzymierzeńców, a nie malkontentów. - Nasz prezes, pan Jerzy Wątroba zawsze powtarza, żeby nie szukać problemów, ale sposobów na ich rozwiązanie. Staram się być wierna tej zasadzie - dodaje Katarzyna Kołodziejska.
Nie tylko praca
Kobieta Przedsiębiorcza 2016 nie ukrywa, że pracuje dużo i jest wymagająca przede wszystkim wobec siebie.
- Staram się jednak dyscyplinować, żeby nie przekraczać tej cienkiej linii pomiędzy pracą a własnym życiem - zastrzega. - Obowiązki zawodowe są ważne i dają mi satysfakcję, ale zawsze muszę pamiętać, że mam też rodzinę, że jestem żoną i matką. Staram się pracować tak, aby weekend był dla mnie i moich najbliższych - mówi.
Katarzyna Kołodziejska przyznaje, że bardzo lubi słuchać muzyki, zwłaszcza klasycznej i poważnej, która ją uspokaja. Jej wielką pasją są też książki oraz podróże i sport.
- Wraz z mężem dwa - trzy razy w roku wędrujemy w góry, a także staramy się zwiedzać różne miejsca poza granicami naszego kraju - tłumaczy dyrektor Kołodziejska. - Jedną z moich najnowszych pasji jest jazda na rolkach. Wprawdzie nie czuję się jeszcze na siłach, aby jeździć odważnie, ale zainspirowałam grupę uczniów i nauczycieli oraz moich znajomych, którzy również takie wyzwanie podjęli - zapewnia.
Jej mąż Bartłomiej Kołodziejski jest pracownikiem cywilnym wojska, mają dorosłą już, 27-letnią córkę Ewę, która podobnie jak jej mama ukończyła Politechnikę Łódzką, a obecnie jest doktorantką tej uczelni.
Zasłużona nagroda
Katarzyna Kołodziejska przyznaje, że do tytułu, przyznawanego przez redakcję „Echa Dnia” i nominacji namawiano ją kilka razy.
- Teraz jednak poczułam, że nie mam się czego wstydzić, że to nagroda za wieloletni trud całego naszego zespołu. Wsparło mnie bardzo wiele osób, którym z całego serca dziękuję - mówi Kobieta Przedsiębiorcza 2016 w naszym regionie.
Katarzyna Kołodziejska.
Katarzyna Kołodziejska. Ma 49 lat. Rodowita radomianka. Absolwentka technikum odzieżowego oraz włókiennictwa na Politechnice Łódzkiej. Od 25 lat związana zawodowo ze szkołami ZDZ w Radomiu. Karierę rozpoczynała tam jako nauczyciel, obecnie jest dyrektorem. Mąż, Bartłomiej, jest pracownikiem cywilnym wojska, dorosła córka Ewa jest doktorantką Politechniki Łódzkiej. Hobby: muzyka, podróże.