„Kasprowicz” uhonorował mistrza tenisowej rakiety
Plebiscyt na sportowca SKS „Kasprowicz”, ogłoszony z okazji 70-lecia jego istnienia wygrał Wojciech Kowalski, wielokrotny mistrz Polski w tenisie.
Wprawdzie gala jubileuszowa z okazji jubileuszu 70-lecia Szkolnego Klubu Sportowego „Kasprowicz” miała miejsce jakiś czas temu, ale zwycięzca plebiscytu dopiero niedawno odebrał pamiątkową statuetkę. Kowalski do Inowrocławia przybył z Niemiec, gdzie mieszka i pracuje.
Towarzyszyli mu dwaj synowie, także idący śladem swego utytuowanego ojca. Laureat w towarzystwie Rafała Łaszkiewicza, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza i Stefana Lewandowskiego, emerytowanego nauczyciela wychowania fizycznego, zwiedził szkołę, w tym szkolne muzeum, obejrzał wystawę, obrazującą historię klubu, a także spotkał się z reprezentantami społeczności szkolnej. Mówił o przebiegu swej bogatej kariery i odpowiadał na pytania młodzieży.
To był wielki talent
Przypomnijmy pokrótce karierę Wojciecha Kowalskiego. Treningi rozpoczął w 1974 r. w sekcji tenisowej Goplanii pod kierunkiem Jerzego Gumuły. Miał wówczas 7 lat, kiedy z domu przy ul. Magazynowej przychodził z rakietą na pobliskie korty w parku uzdrowiskowym. A że miał duży talent, już jako 17-latek zdobył pierwszy tytuł mistrza Polski w singlu.
Sukces za sukcesem
W championacie krajowym pozostawał niepokonany do 1989 r. W latach 1986, 1987 i 1989 r. zdobywał też mistrzowskie tytuły w deblu oraz przyczynił się do uzyskania przez Goplanię tytułu drużynowego mistrza Polski juniorów. Reprezentował również Polskę (lata 1984-1993) w rozgrywkach o Puchar Davisa. Debiutował w meczu z Grecją jako deblowy partner Wojciecha Fibaka.
Był także pierwszym polskim olimpijczykiem w tenisie; brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, w 1988 r. Startował też w turniejach wielkoszlemowych w Paryżu i Waszyngtonie. W USA odbył staż w akademii tenisowej Bollettieriego. Na światowej liście klasyfikacyjnej w 1988 r. trafił na 108. miejsce.
Prowadzi szkółkę w Niemczech
Kowalski zakończył karierę sportową w 1996 r. Nadal jest związany z tenisem. W miejscowości Bunenreuth (Bawaria), leżącej przy linii kolejowej Monachium - Norymberga - Lipsk, prowadzi szkółkę dla młodych adeptów tej dyscypliny sportowej.
Autor: Jan Szczutkowski