Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kapelani. Cisi bohaterowie Powstania Warszawskiego

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Paulina Piotrowska

Kapelani. Cisi bohaterowie Powstania Warszawskiego

Paulina Piotrowska

„Duch ’44” to sylwetki dziesięciu niezwykłych kapelanów biorących udział w walkach o stolicę w powstaniu warszawskim. Rozmowa z autorem książki, wydanej przez krakowskie wydawnictwo WAM, Stanisławem Zasadą.

Pan był w trudnej sytuacji: nie mógł pan poznać swoich bohaterów.

Z prozaicznego powodu: od tych wydarzeń minęło już ponad 70 lat. Żaden z kapelanów walczących w Warszawie w 1944 roku, których opisuję w książce, już nie żyje. Udało mi się jednak dotrzeć do osób, które ich znały i z nimi porozmawiać. Dużo informacji czerpałem ze źródeł pisanych. Mnóstwo było siedzenia w bibliotece i czytania lektur.

Który z bohaterów książki był dla pana najważniejszy?

Opisałem dziesięć sylwetek i, szczerze mówiąc, trudno mi kogoś wyróżniać. Kiedy wydawnictwo zaproponowało mi napisanie książki o kapelanach powstania warszawskiego, od razu moją uwagę przykuła postać księdza Jana Ziei. Myślę, że właśnie ze względu na niego tak chętnie zgodziłem się na napisanie tej książki.

Nawet w krytycznych momentach kapelani potrafili dodać powstańcom odwagi i siły, tchnąć w nich ducha walki

To była nietuzinkowa postać.

Zdecydowanie. Ksiądz Zieja żył prawie sto lat. Był nie tylko uczestnikiem powstania; przez całe swoje życie służył dla dobra ojczyzny, działał w demokratycznej opozycji antykomunistycznej. Powstanie trwało tylko 63 dni, ale było ważnym wydarzeniem w jego życiu, wywarło na nim ogromny wpływ, często wracał do wspomnień z tego okresu. Kiedy jednak zacząłem pracować nad książką, to każda z tych postaci, które opisałem, stała mi się bliska. Jedną z nich jest ojciec Michał Czartoryski, dominikanin, o którym już wcześniej pisałem reportaż. To również był jeden z bohaterów książki, który zmobilizował mnie do podjęcia się pracy nad nią. Muszę jednak przyznać, że o części postaci nie miałem wcześniej pojęcia, poznałem ich losy dopiero zbierając materiały do książki. Okazuje się, że o kapelanach tak naprawdę wiemy bardzo mało. Znamy przywódców powstania, AK-owców, a o księżach, którzy są ważnym elementem tej historii, zapominamy.

Czytaj więcej:

 • Czy „Duch ‘44” to książka tylko dla fanów historii?
 • Ilu kapelanów zginęło podczas powstania warszawskiego?
Pozostało jeszcze 72% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Piotrowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.