Już żegnał się z życiem w płonącym aucie. "To był cud. Ktoś skierował moją rękę..."

Czytaj dalej
Fot. OSP Czaszyn
Beata Terczyńska

Już żegnał się z życiem w płonącym aucie. "To był cud. Ktoś skierował moją rękę..."

Beata Terczyńska

To był cud boski - nie ma wątpliwości Adam Szpara z Czaszyna. - Czułem, jakby w ostatniej chwili ktoś skierował moją ręką do gałki otwierającej okno samochodu - opowiada autor licznych publikacji m.in. o duchownych, świętych, kościołach.

Adam Szpara jest absolwentem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Opowiedział nam o dramatycznych wydarzeniach z ubiegłej środy. Wciąż ma je w głowie i przed oczami.

- Tego dnia wstałem wcześnie rano, około godz. 4. Wybierałem się do Soniny koło Łańcuta - mówi. - Miałem zbierać tam materiały do książki o kanoniku śp. ks. Janie Jakubowskim, który był kiedyś proboszczem w Hoczwi w Bieszczadach, a później także w Soninie. Umówiony byłem na spotkanie ze starostą, proboszczem i panią dyrektor biblioteki, ale także z mieszkańcami. Ludzie chcieli osobiście opowiedzieć mi o łaskach, jakie otrzymali od ks. Jakubowskiego.

Byłem przygotowany na śmierć

Adam Szpara przez 25 lat pracował w szkołach jako nauczyciel i wychowawca internatu (m.in. w szkołach podstawowych w Smolniku i Łupkowie, Technikum Mechanicznym w Sanoku i Technikum Leśnym w Sanoku) i był także przed laty szefem kadr Aresztu Śledczego w Sanoku oraz wizytatorem wydziału edukacji w UM w Sanoku. Ponadto jest autorem ponad 30 publikacji, monografii o tematyce religijnej, m.in. „Od Stoczka do Komańczy. Cierniowa Droga Prymasa Tysiąclecia”, „Bieszczadzkie Sanktuarium Maryjne. Losy Cudownej Ikony”, „Kapłan pokorą święty: rzecz o księdzu Czesławie Decu z Komańczy”, „W prawdzie i cierpieniu. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski”, „Historia Cudownego Obrazu Matki Bożej - Królowej Bieszczadów” (recenzowanej przez abp. Tokarczuka) czy „Uwięzienie J. E. Ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy”, „Niekoronowany Król Polski: Stefan Kardynał Wyszyński - Prymas Tysiąclecia”. A przez ostatnie dwa miesiące bardzo intensywnie pracował nad nową publikacją. Przed podróżą miał jeszcze zatrzymać się na moment w Brzozowcu, gdzie hoduje konie huculskie.

- Wsiadłem do samochodu i włączyłem nagrzewnicę, bo szyby były tak oszronione. Dwie, trzy minuty i zrobiło się elegancko. Chwilę później włączył się sygnał, że coś się dzieje z zamkiem centralnym w samochodzie i nagle buchnął ogień. Zaczęło się palić wszystko po kolei.

W dalszej cześci przeczytasz:

 • jakie myśli nachodziły Adama Szparę w płonacym aucie
 • w jaki sposób wydostał się na zewnątrz
 • dlaczego interesuje się postacią księdza Jana Jakubowskiego
Pozostało jeszcze 58% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.