
8 sierpnia wchodzą w życie przepisy zobowiązujące banki do wprowadzenia do oferty tzw. rachunku podstawowego. Zarówno za korzystanie z niego jak i za wydanej do niego karty nie będą naliczane żadne prowizje.
Darmowe będą również przelewy internetowe i pięć wypłat z bankomatów obcych w miesiącu.
- Wszystkie banki muszą wprowadzić do oferty konto podstawowe. Nie mają jednak obowiązku ich reklamowania, więc najprawdopodobniej nie będą aktywnie proponowały ich klientom - twierdzi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.
Co to za konto
To ma być zupełnie nowe konto (nie mylić z kontem zwykłym). Różni się tym od zwykłego konta, że nie może być z nim powiązany żaden produkt kredytowy.
- A to właśnie kredyty przynoszą bankom najwięcej zysków - podkreśla Jarosław Sadowski. - Bankom zależy, aby ich klienci zaciągali u nich kredyty. A klienci z kontem podstawowym nie mogą brać kredytów.
Banki muszą ich przekonać nie tylko do wzięcia kredytów, ale równocześnie do zmiany rachunku. A to oznacza więcej komplikacji. Rośnie ryzyko, że klient zadłuży się w innym banku. Jednak tego zrobić nie może, bo jeśli bank dowie się o innym koncie w innym banku może zamknąć nam konto podstawowe.
Kto może otworzyć darmowe konto podstawowe
Konto podstawowe może otworzyć każdy. Warunkiem jest jednak to, że zarówno w momencie jego otwierania jak i korzystania nie można posiadać żadnego innego rachunku w złotych, nawet w innym banku.
- Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby pozamykać posiadane obecnie konta i skorzystać z takiego darmowego. Ale podkreślam, to oferta dla tych, którzy z konta bankowego korzystają w ograniczonym zakresie - podpowiada Jarosław Sadowski. - Gdy bowiem założymy konto podstawowe, później nie możemy otwierać kolejnych rachunków. Gdybyśmy tak postąpili i bank by się o tym dowiedział, to ma prawo wypowiedzieć nam umowę.
Kogo to może zainteresować
Największą grupą osób, która będzie otwierała konta podstawowe będą prawdopodobnie ci, którzy już mają konto, ale płatne.
- Obecnie, aby nie płacić za konto musieliby oni przenieść się do innego banku, ale tego nie chcą, bo np. mają bank za rogiem swojej ulicy - opowiada główny analityk. - Nowe przepisy pozwolą im uwolnić się od kosztów bez konieczności zmiany banku. Mogą bowiem teraz zgłosić się do swojego banku i poprosić o założenie bezpłatnego konta podstawowego.
Co będzie za darmo
Na koniec wyjaśnijmy dokładnie, jakie usługi będą darmowe, a za które trzeba będzie zapłacić. Bezpłatne będzie prowadzenie konta i wydanej do niego karty. Za darmo wypłacimy też pieniądze z bankomatów naszego banku i pięć razy miesięcznie z bankomatu obcego. Bank musi nam też pozwolić co miesiąc wykonać pięć bezpłatnych przelewów.
Za co trzeba będzie płacić
Prowizje banki mogą naliczać tylko w trzech przypadkach: za szósty i kolejny przelew w miesiącu, za szóstą i kolejną wypłatę z bankomatu obcego w miesiącu oraz za transgraniczne operacje płatnicze (np. wypłatę pieniędzy z zagranicznego bankomatu). Na szczęście wysokość tych opłat ogranicza ustawa.