Już 14 osób zmarło na grypę w woj. śląskim. A można się szczepić!
Najstarsza ofiara grypy miała 84 lata, ale najmłodsza 43. Sezon największych zachorowań dopiero przed nami. Z tygodnia na tydzień sanepid notuje więcej przypadków tej śmiertelnie groźnej choroby.
Najstarsza ofiara grypy miała 84 lata, ale najmłodsza 43. Sezon największych zachorowań dopiero przed nami. Z tygodnia na tydzień sanepid notuje więcej przypadków tej śmiertelnie groźnej choroby.
W całej Polsce od tzw. początku sezonu grypowego zmarły 23 osoby, z czego więcej niż połowa, bo 14, to mieszkańcy województwa śląskiego.
- Wśród zmarłych 8 osób to mężczyźni. Większość ofiar grypy cierpiała na schorzenia przewlekłe - mówi Beata Kempa, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Obecnie w województwie śląskim na grypę i choroby grypopodobne choruje niemal 29 tysięcy osób, ale ta liczba będzie rosnąć, paradoksalnie wraz ze wzrostem temperatury.
Zmarli to mieszkańcy powiatu bielskiego - 3 ofiary, oraz powiatów: bytomskiego, częstochowskiego, katowickiego, raci-borskiego, gliwickiego, lublinie-ckiego, tyskiego oraz rudzkiego.
Jak się okazuje, według najnowszych meldunków epidemiologicznych podanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, właśnie w tym roku odnotowano rekordową liczbę zgonów z powodu grypy w Polsce w porównaniu do poprzednich sezonów. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że są to niepokojące dane, ponieważ prawdziwy szczyt zachorowań nadejdzie za ok. 2 tygodnie. W całym kraju odnotowano 2.415.363 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, a hospitalizacji wymagało aż 7.855 chorych (to aż 4,4 proc. więcej niż w analogicznym sezonie roku ubiegłego). Najczęstszą przyczyną skierowania do szpitala były objawy ze strony układu oddechowego, ale byli również pacjenci z dolegliwościami układu krążenia.
Najgorzej jednak prezentują się statystyki dotyczące zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Do 7 lutego odnotowano aż 23 przypadki śmiertelne. Do 14 lutego w Śląskiem zmarło 14 osób. Jest to rekordowa liczba, ponieważ w analogicznym okresie w poprzednich sezonach było to: 0 (sezon 2017/18), 12 (sezon 2016/17), 8 (sezon 2015/16) oraz 1 osoba śmiertelna (sezon 2014/15).
W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu, w którym dominował wirus B, obecnie za 86 proc. przypadków zachorowań odpowiada wirus A/H1N1, czyli tzw. świńska grypa.