Sylwia Zarzycka

Jubilatka z Mielna gotowa na siedemdziesiąte urodziny

A na lekcjach poodpoczywać się nie da, bo szkoła pracuje na wysokie wyniki na egzaminach Fot. Radosław Brzostek A na lekcjach poodpoczywać się nie da, bo szkoła pracuje na wysokie wyniki na egzaminach
Sylwia Zarzycka

Szkoła w Mielnie, tak jak wiele szkół w naszym regionie, obchodzi siedemdziesiąte urodziny. Wkrótce z tej okazji spotkają się jej absolwenci.

Mielno. Pierwsze skojarzenie plaża i wakacje. Ale dla wielu mieszkańców gminy Mielno to także szkoła. W małej społeczności kolejne pokolenia wyrastały niemal pod okiem mieszkających w sąsiedztwie nauczycieli. A szans na anonimowość nie było żadnych.

Początki w poradzieckich magazynach zboża

Historia mieleńskiej szkoły rozpoczyna się 1 marca 1946 roku Wtedy w istniejącym do dziś, ceglanym budynku przy ul. Kościelnej, z inicjatywy Romana Cypra, powstała Publiczna Szkoła Podstawowa w Mielnie. Początkowo uczyło się w niej 34 uczniów. Ale gdy już miesiąc później, w kwietniu, uczniowie przenieśli się do nowego budynku wcześniej wykorzystywanego jako magazyn zboża Armii Czerwonej, powstały jeszcze dwa szkolne oddziały, a Mielno przygarnęło także uczniów z pobliskich Mścic. W 1947 roku kierownikiem szkoły został Alojzy Pojasek, a uczniów w klasach cały czas przybywało i przestali się mieścić w pomagazynowych pomieszczeniach.

Dlatego do prowadzenia zajęć zaczęto wykorzystywać znajdujący się przy ulicy Lechitów budynek należący do Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jednak nawet to nie rozwiązało problemów lokalowych szkoły. W Mielnie mieszkańców było coraz to więcej , przybywało też dzieci.

Nowy szkolny budynek przystosowany do potrzeb dzieci i nauczycieli był konieczny. Jednak do nowej, przestronnej „tysiąclatki” uczniowie przenieśli się dopiero w 21. urodziny szkoły, w październiku 1967 roku. Jak można przeczytać w szkolnych kronikach, stało się tak dzięki staraniom Wiesławy Lorenc, kierowniczki szkoły, ale także zaangażowaniu lokalnej społeczności.

W latach 1970 -1979 mieleńską szkołą rządził Józef Roszak i to on w 1973 roku podjął decyzję o rozbudowie szkolnego budynku, który po tym, gdy do Mielna zaczęli dojeżdżać uczniowie starszych klas z Sarbinowa, znów był za mały. Powiększona o nowe skrzydło szkoła uzyskała status zbiorczej szkoły gminnej.

Do 1994 roku uczyły się w tutaj także dzieci z Unieścia, Chłopów, Sarbinowa i z Gąsek.Ważną datą był także rok 1993. W sierpniu tegoż roku nastąpiło uroczyste otwarcie hali sportowej.

Pod patronatem Leonida Teligi

„Opty to znaczy optymizm,Opty - dopłynąć do celu. Nigdy nie stawiaj na remis,Tak trzymaj mój przyjacielu” - to refren hymnu szkoły, do którego słowa stworzyła Anna Bojar Fijałkowska, a muzykę napisał Jan Schwarzlose.

Uczniowie mieleńskiej podstawówki śpiewają go od 1996 roku. Wtedy, podczas 50. urodzin, szkoła przyjęła imię znanego żeglarza i podróżnika Leonida Teligi. W roku 1999 przyszła szkolna reforma i pojawiły się gimnazja. Gimnazjum w Mielenie najpierw mieściło się w budynku po trzyklasówce w Unieściu.

Do Mielna przeniosło się dopiero w 2004 roku i zajęło nowowybudowany budynek połączony ze szkołą podstawową. Trzy lata później gimnazjum otrzymało imię Marka Kotańskiego, społecznika i działacza na rzecz młodzieży. I choć w 2008 roku gimnazjum i szkoła podstawowa utworzyły jeden zespół szkół, to nadal i podstawówka i gimnazjum mają swoich pierwotnych patronów.

Okazja do wspomnień

Dziś w Gminie Mielno funkcjonują tylko dwie szkoły, obok mieleńskiej , Szkoła Podstawowa w Sarbinowie. Przez wiele lat w gminie nie było domu kultury, dopiero teraz ma być reaktywowany. Więc siłą rzeczy obie musiały przejąć rolę miejsca, w którym dzieci i młodzież przychodzą nie tylko po to, by się uczyć, ale także po to, by ciekawie spędzić czas po lekcjach.

O tym, jak wyglądała przeszłość i jaka przyszłość maluje się przed mieleńską szkołą, będzie można porozmawiać już niedługo, na siedemdziesiątych urodzinach.

Sylwia Zarzycka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.