Jolanta Jarecka: Całkowicie zaprzedałam duszę Bieszczadom

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Marlena Bogdan

Jolanta Jarecka: Całkowicie zaprzedałam duszę Bieszczadom

Marlena Bogdan

- Jestem przerażona tym, co się dziś dzieje. Ta książka jest też moim głosem w tej sprawie - mówi Jolanta Jarecka, pisarka, autorka powieści „Hylaty”, która rozgrywa się w Bieszczadach.

Jesteś z Bieszczad, tu się urodziłaś i dlatego o nich piszesz?

Urodziłam się w Bieszczadach. 4 - 5 lat temu dowiedziałam się, że jestem bardziej bieszczadzka, niż mi się wydawało (śmiech). Moi dziadkowie byli małżeństwem mieszanym. Babcia była Rusinką, więc mam też korzenie bojkowskie. I to się też pojawia gdzieś w książce, te historie wysiedlenia Bojków, odarcie ich ze świadomości, kultury, historii. Ja czuję, że zabrano mi część tego, co powinno mnie tworzyć. Po 1947 roku Bojkowie przestali istnieć, zniknęli z tych ziem. Bieszczadom wycięto pewną historię, a wielu ludziom wyrwano ją z życia, tak jak mnie. Podobnie jest z jedną z bohaterek książki. Jej historia nie ma ciągłości. Zresztą wszyscy bohaterowie „Hylatego” noszą w sobie pewną traumę. Nie do końca potrafią ją zrozumieć, nie do końca wiedzą, że ją noszą. Właśnie dlatego, że ich historia nie jest pełna, że czegoś w niej brakuje. Brak rozliczenia z przeszłością powoduje, że oni coraz bardziej spadają, nie mają siły walczyć z losem, który ciągnie ich w coraz głębsze odmęty.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak Jolanta stworzyła kino w byłym parku konnym
 • jak powstawała książka "Hylaty"
 • co łączy bohaterów książki
Pozostało jeszcze 86% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.