Jezioro Topliz wciąż jest skarbcem największych tajemnic III Rzeszy

Czytaj dalej
Fot. AFP/EAST NEWS
Andrzej Dworak

Jezioro Topliz wciąż jest skarbcem największych tajemnic III Rzeszy

Andrzej Dworak

Legenda o wielkim skarbie na dnie jeziora Toplitz w austriackich Alpach porusza od wielu lat wyobraźnię licznych poszukiwaczy przygód i amatorów sensacji.

W 1959 roku redakcja niemieckiego tygodnika „Stern” zorganizowała ekipę najlepszych specjalistów od poszukiwań podwodnych, którzy wydobyli z jeziora ponad 20 skrzyń zawierających fałszywe funty szterlingi i dokumenty. Wojskowi nurkowie w latach 80. znajdowali w Toplitzsee części maszyn drukarskich, matryc i uzbrojenia. Swoje akcje poszukiwawcze w tym akwenie prowadzili też Amerykanie ze stacji telewizyjnej i osławionego Centrum Szymona Wiesenthala, które zajmowało się ściganiem nazistów. Po raz ostatni w 2009 roku. Plotki głoszą, że na dnie jeziora ciągle spoczywają złoto Trzeciej Rzeszy i tajne archiwa SS, a następna wyprawa po nie to tylko kwestia czasu.

Poszukiwania w pewnym momencie kogoś najwyraźniej mocno zaniepokoiły. Zaczęto znajdować potwornie zmasakrowane zwłoki samotnych płetwonurków udających się w głębiny w nadziei odnalezienia skarbu. Podobno sprawcy jednemu z nich wyrwali serce, żołądek i płuca, włożyli je do plecaka i wraz z okaleczonym ciałem podrzucili w pobliżu miejscowej gospody. Innemu obcięto głowę, a jeszcze innemu wyrwano język… To tylko wzmaga narastającą od czasu do czasu fascynację tajemnicą jeziora Toplitz.

Finał „Operacji Bernhard”
W nocy 29 kwietnia 1945 roku chłop Hermann Steinegger z Gößl, maleńkiej miejscowości w austriackim regionie Salzkammergut, został wyrwany ze snu przez gwałtowne walenie w drzwi. Kiedy wciąż jeszcze półprzytomny otworzył dom, zobaczył uzbrojonych mężczyzn w mundurach SS. Jeden z nich rozkazał Steineggerowi ubierać się i zaprzęgać konia do wozu. Aż do rana dwanaście razy obracał z ciężkimi skrzyniami na brzeg pobliskiego jeziora Toplitz - a skrzynie wozili też inni mieszkańcy wioski. Po przewiezieniu wszystkiego, cały ładunek powędrował na łodzie, esesmani wypłynęli na środek jeziora i skrzynie zostały zatopione… Tak to przynajmniej opisywali później - z drobnymi różnicami - świadkowie zdarzeń.

Na pewno w jeziorze znalazły się skrzynie ze sfałszowanymi funtami szterlingami i dolarami. W ramach niezwykłej „Operacji Bernhard” wytworzyli je więźniowie obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, a celem tego przedsięwzięcia miało być zalanie Wielkiej Brytanii fałszywą walutą i doprowadzenie jej do katastrofy gospodarczej. Niemcy celu nie osiągnęli, ale fałszywki zdołali wykorzystać w inny sposób, płacili nimi m.in. niektórym szpiegom - zanim wylądowały w Toplitzsee, a później zostały wydobyte przez akcję inspirowaną przez tygodnik „Stern”.

Przez cały czas po wojnie kursowała też teoria, że w jeziorze zatopiono coś jeszcze - sztabki złota z przetopionych złotych plomb ofiar obozów koncentracyjnych oraz tajne akta kierownictwa Trzeciej Rzeszy. Ze względu na specyfikę Toplitzsee i jego otoczenia wydawało się to więcej niż prawdopodobne.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Dworak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.