Od ćwierć wieku nie ma już tego Zastalu, przy którym orkiestra działała, a oni nadal grają. I to jak! Orkiestra Dęta Zastal właśnie świętuje swoje 70-lecie!
Libertango Piazzolli? Przebojowe piosenki z musicali „Koty” czy „Skrzypek na dachu”? Muzycy Orkiestry Dętej Zastal z równym sukcesem mierzą się z „Czterema porami roku” Vivaldiego!
O czym przekonają się szczęśliwcy, którym udało się zdobyć wejściówkę czy zaproszenie na sobotni koncert w Filharmonii Zielonogórskiej. Jubileuszowe wydarzenie z okazji 70 lat działalności orkiestry o 18.00.
Podczas wtorkowej próby w sali na terenie dawnego Zastalu było... gorąco. Przez upał. I emocje. Dyrygent Leszek Gąd - kolejny na liście kapelmistrzów, na której zapisali się w 70-letniej historii orkiestry: Michał Kobak, Edmund Piątyszek, Kazimierz Długosz, Marian Kiernowicz, Franciszek Rzeźniczak, Włodzimierz Zandecki, Jan Buśko - cyzelował w muzykami każdy utwór. W końcu krótka przerwa...
Jak pan trafił do orkiestry?
Okazuje się, że nieważne, które pokolenie muzyk reprezentuje, zawsze był ktoś, kto złożył propozycję. - W 1948 roku w szkole uczył kapelmistrz i mnie namówił - wspomina nestor Zastalowców, 85-letni Kazimierz Zwiernik, który później pracował w ówczesnym Zaodrzańskim Zakładzie Budowy Mostów i Wagonów „Wagmo”, a po służbie w marynarce wojennej - przez kolejne dekady grał w orkiestrze na puzonie. I gra do dziś.
- Ja do orkiestry trafiłem w 1960 roku, po odbyciu służby wojskowej. W wojsku niestety nie grałem, bo byłem na szkole podoficerskiej - opowiada Adolf Witt, wieloletni Prezes Zarządu Orkiestry Dętej Zastal. - Wróciłem z wojska, a koledzy przedstawili mnie panu Franciszkowi. Przesłuchał mnie na klarnecie. A później grałem na saksofonie altowym, tenorowym, a teraz na tym największym - barytonowym.
Jakub Szalpuk jest wśród Zastalowców najmłodszy. 17-latek gra w Młodzieżowej Orkiestrze Dętej Zespołu Szkół Budowlanych, a tu trafił... - We wrześniu ubiegłego roku zaprosił mnie na próbę Jarek Wnorowski (klarnecista, drugi dyrygent - dop. red.). I tak już zostałem - mówi z uśmiechem saksofonista tenorowy. - Podoba mi się. Gramy dużo koncertów.
A wielopokoleniowość zespołu? - Wszyscy są równi. Dogadujemy się. Razem gramy - dodaje Jakub.
Gdzież oni nie koncertowali
Oczywiście, że na ulicach Zielonej Góry. Po raz pierwszy orkiestra Wagmo maszerowała 22 lipca 1947 r. Potem była Warszawa (V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w 1955 r.), czechosłowackie jeszcze Hradec Kralowe, Magdeburg i... Śnieżka. W 1960 r. Zastalowcy grają na najwyższym szczycie Karkonoszy - wraz z czeskimi kolegami - przez trzy godziny. Oczywiście, że na liście koncertowych miejsc są miasta NRD, jest Wrocław... I koncert na otwarcie Mistrzostw Świata w Pięcioboju Nowoczesnym w Drzonkowie w 1981 r. - z wykonaniem hejnału skomponowanego przez Franciszka Rzeźniczaka (dyrygował orkiestrą 35 lat, dziś na os. Zastalowskim jest ulica Jego imienia). I występ przed prezydentami: Lechem Wałęsą w 1995 r., Aleksandrem Kwaśniewskim trzy lata później. Przez te 70 lat zmieniały się ustrój, władze, po prywatyzacji Zastalu trzeba było powołać stowarzyszenie, żeby trwać... A oni trwali. I maszerowali z okazji rocznic, świąt, imprez sportowych... I maszerują dalej. Nic nie może ich zatrzymać!
Skład orkiestry w jubileuszowym sezonie
Dyrygent: Leszek Gąd
Instrumenty dęte drewniane:
Dagmara Karpała - flet I piccolo
Natalia Szcześniak - flet I piccolo
Aleksandra Kaźmierska – flet
Renata Dziczkowska - flet
Katarzyna Kempka - flet
Jarosław Wnorowski – klarnet
Zbigniew Szyrski - klarnet
Robert Klęk - klarnet, klarnet basowy
Konrad Chudziński - fagot
Piotr Walkowiak - sax alt
Anita Ratajczak - sax alt
Jerzy Kempka - sax alt, klarnet
Piotr Kowalski - sax alt, sax tenor
Krzysztof Kwiatoń - sax tenor
Jakub Szalpuk - sax tenor, inst. klawiszowe
Karol Herra - sax tenor (gościnnie)
Adolf Witt - sax baryton
Instrumenty dęte blaszane:
Zdzisław Jackowski - trąbka
Dariusz Leszczyński - trąbka
Wiesław Żurawski - trąbka
Janusz Moder - trąbka
Tadeusz Piotrowski - trąbka
Henryk Chojnacki - trąbka
Zdzisław Witkiewicz - trąbka
Mateusz Kube - trąbka (gościnnie)
Andrzej Bąkowski - róg
Andrzej Chojnacki - róg
Michał Filip - róg
Kazimierz Zwiernik - puzon
Błażej Stachowski - puzon
Remigiusz Rabiega - puzon (gościnnie)
Krzysztof Roszak - puzon
Grzegorz Dobrowolski - eufonium
Konrad Zwiernik - sakshorn
Tadeusz Chojnacki - sakshorn
Wojciech Mrozowicz - sakshorn (gościnnie)
Grzegorz Szmigielski - tuba
Marian Maciesiak - tuba
Perkusja i perkusjonalia:
Dorota Sobotkiewicz - perkusja
Maciej Klupś - perkusja
Roman Piotrowski - perkusja