Jest okazja na nowo odkryć poetę z Kujaw
Muzeum zaproponowało, a Rada Powiatu Inowrocławskiego przyjęła uchwałę o ogłoszeniu 2016 - Rokiem Jana Kasprowicza.
Kim był Jan Kasprowicz? - Poetą z Szymborza. Jego pomnik stoi przy ulicy Solankowej - tylko tyle o piewcy Kujaw wiedzą zagadnięci przez nas młodzi inowrocławianie.
- Niestety, nie mamy żadnego wpływu na dobór lektur i programów nauczania w szkołach. A przecież Kasprowicz był najwybitniejszym poetą modernizmu polskiego. Poetą wizjonerem - komentuje Janina Sikorska, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu.
Pracownicy tej placówki starają się szerzyć wiedzę o Kasprowiczu i jego twórczości. Odwiedzają szkoły noszące imię poety, m. in. te w Kluczborku i Kutnie. Prowadzą wykłady wśród kuracjuszy przebywających w inowrocławskich sanatoriach. - Nasze muzeum jest instytucją zobowiązaną do propagowania twórczości Jana Kasprowicza. Dlatego, gdzie nas zapraszają, tam się pojawiamy i mówimy o poecie z Kujaw - zapewnia Janina Sikorska.
Nadarza się okazja do szerszego przedstawiania postaci, twórczości, czasów oraz miejsc, w których przebywał nasz wielki wizjoner. Tydzień temu Rada Powiatu Inowrocławskiego poprała wniosek dyrekcji muzeum i ustanowiła 2016 - Rokiem Jana Kasprowicza.
- W tym czasie będziemy obchodzić kilka ważnych rocznic. Po pierwsze, 90. rocznicę śmierci Jana Kasprowicza, a także 85-lecie powołania naszego muzeum, 50-lecie nadania mu imienia poety, jak również 80-lecie wydania pierwszego tomu "Roczników Kasprowiczowskich" - wymienia dyrektor Sikorska.
Przygotowany jest plan obchodów Roku Jana Kasprowicza w powiecie. Zawiera on też projekty wydawnicze. Ukazać mają się reprinty "Księgi ubogich", tej sprzed stu lat, tomiku poezji Kasprowicza z grudnia 1888 roku oraz bajek z 1923 roku.
W maju odbędzie się specjalna edycja Nocy Muzeum poświęcona w całości poecie z Kujaw. Zaprezentowane zostaną m. in. rękopisy Kasprowicza ze zbiorów inowrocławskiego muzeum. Z kolei w czerwcu odbędą się imieniny Kasprowicza i zjazd krewnych rodu: Kasprowiczów, Kloftów, Roliradów i Antczaków.
1 sierpnia, w dniu 90. rocznicy śmierci Jana Kasprowicza obok tradycyjnych obchodów, zaplanowano rajd turystyczny szlakiem poety, wykłady oraz wystawę numizmatyczną z portfela Jana Kasprowicza.
Imprezy z okazji Roku Jana Kasprowicza trwać będą aż do grudnia. - Do udziału w nich zapraszamy wszystkich, którym bliska jest postać Kasprowicza oraz tych, którzy chcieliby go lepiej poznać. Wysyłamy zaproszenia do władz miast, które odegrały ważną role w życiu poety, jak Poznań, Zakopane czy Lwów oraz do szkół w Polsce noszących imię Jana Kasprowicza. Liczymy, że uda się nam zaprosić na obchody honorowego konsula Ukrainy - dodaje Janina Sikorska.