Jeśli emigracja, to na krótko, najlepiej na trzy miesiące. Coraz mniej Polaków myśli o wyjeździe zagranicę

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Marlena Bogdan

Jeśli emigracja, to na krótko, najlepiej na trzy miesiące. Coraz mniej Polaków myśli o wyjeździe zagranicę

Marlena Bogdan

Statystyczny emigrant ma od 18 do 24 lat, wykształcenie średnie i chce zarabiać więcej niż 2 tys. zł. Tak wynika z raportu Work Service, który pokazuje, że coraz mniej Polaków myśli o wyjeździe zagranicę. Zostają w kraju, bo tu mają szansę na rozwój i dobre pensje. No chyba, że mieszkają na ścianie wschodniej.

Województwo podkarpackie to ciągle region, z którego mieszkańcy chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę. Aż 48 proc. osób, które chcą opuścić Polskę ze względów finansowych, mieszka właśnie w wschodnich oraz południowych regionach Polski. Na Podkarpaciu zarabiamy prawie najmniej w kraju, gorzej płacą tylko w woj. warmińsko-mazurskim. Jak podaje GUS, w minionym roku średnia pensja wyniosła w naszym województwie 3750 zł brutto. To o prawie 800 zł mniej niż średnia w Polsce. I właśnie głównie te niskie zarobki zmuszają do wyjazdu. To, co nas zatrzymuje w kraju, to rodzina i przyjaciele. Tak wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” z końca 2017 roku.

Kinga ma 22 lata i nie zamierza emigrować z Polski.

- Nigdy nie chciałam tego zrobić. W kraju trzyma mnie rodzina, przyjaciele, mój sklep i miłość do ojczyzny - mówi rzeszowianka, która obecnie studiuje w Krakowie.

W dalszej części artykułu:

 • dlaczego już tak chętnie nie wyjeżdżamy zagranicę
 • jakie są najpopularniejsze kierunku emigracji
 • kto mysli o niej najczęściej

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Marlena Bogdan

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.