Andrzej Plęs

Jerzy Wiśniewski, były wojewódzki inspektor, jest niewinny - zdecydował sąd

Z końcem 2013 r. Jerzy Wiśniewski został odwołany z pełnionej funkcji. Teraz oczyszczono go z zarzutów. Fot. Archiwum Z końcem 2013 r. Jerzy Wiśniewski został odwołany z pełnionej funkcji. Teraz oczyszczono go z zarzutów.
Andrzej Plęs

Po ponad 5 latach Jerzy Wiśniewski doczekał się wyroku uniewinniającego. W grudniu 2013 r. wojewoda podkarpacka odwołała go ze stanowiska wojewódzkiego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, kiedy prokuratura zarzuciła mu, iż zdradził ówczesnemu marszałkowi województwa termin kontroli w zakładzie produkującym olej spożywczy.

Zdaniem oskarżającej Wiśniewskiego o przekroczenie uprawnień Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie do telefonicznej rozmowy między nim a marszałkiem Mirosławem Karapytą miało dojść w kwietniu 2012 r. W jej trakcie Jerzy Wiśniewski miał zdradzić rozmówcy, iż w tłoczni oleju planowana jest kontrola Inspekcji. Treść rozmowy poznali śledczy, którzy w tym czasie prowadzili działania operacyjne wobec podejrzewanego o korupcję Karapyty, a potem stała się ona podstawą aktu oskarżenia wobec Wiśniewskiego.

- To ostrzeżenie spowodowało, że właściciel firmy wiedział o kontroli i skorygował etykiety na olejach, które były niepełne - wyjaśniał w listopadzie 2013 r. Grzegorz Janicki, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie.

Właścicielem firmy była żona ówczesnego wicemarszałka województwa. Karapyta, po rozmowie z Wiśniewskim, miał go ostrzec o planowanej kontroli.

W dalszej części m.in.:

 • jak Jerzy Wiśniewski komentuje całą sprawę
 • czy o zadośćuczynienie za straty wywołane oskarżeniem
Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.