Jedziesz przez Gorzów, a tam: zmiana, zmiana, zmiana!

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Rusek
Tomasz Rusek

Jedziesz przez Gorzów, a tam: zmiana, zmiana, zmiana!

Tomasz Rusek

Czytelnicy pytają: - Którędy pojedziemy, gdy rozkopana będzie Kostrzyńska i Myśliborska? Zmian organizacji ruchu szykuje się więcej. Wyjaśniamy czemu, gdzie i kiedy wejdą w życie

Waldemar Ponakowski cieszy się z drogowych remontów, jednak gdy przeczytał u nas, że na ten rok planowana jest jednoczesna przebudowa ul. Kostrzyńskiej i kawałka ul. Myśliborskiej, zadzwonił i zapytał: - Skoro rozkopią obie ulice, to którędy pojedziemy? Przecież one są dla siebie jedynymi alternatywami!

By dało się jechać

Miejski inżynier ruchu Rafał Krajczyński nie zaprzecza: - Jednoczesny remont to kłopot. Jednak organizacja ruchu ma być tak pomyślana, by kierowcy mieli przejazd. Objazdem Kostrzyńskiej będzie ul. Dobra i Myśliborska właśnie. Ponieważ plan jest taki, by przy Myśliborskiej zbudować tymczasowy pas jezdni na czas remontu.

Dodatkowo obie jezdnie mają „jak najdłużej się da” być przejezdne (choćby w ostateczności wahadłowo).
Także w tym roku zmieni się organizacja ruchu koło Białego Kościółka. Powstanie tu zapowiadane rondo (miało być już w grudniu, remont się przeciągnie do wiosny). - Cieszę się. Pamiętam jeszcze te lata, gdy z Walczaka dało się dojechać do Warszawskiej w dół. To będzie wygodne rozwiązanie i odciąży ścisłe centrum - uważa Stanisław Gądewicz.

Wymarzone lewoskręty

Zmiany szykują się też na skrzyżowaniu ul. Kosynierów Gdyńskich i Roosevelta. To skrzyżowanie, które w godzinach szczytu zatyka się kompletnie. Z jednej strony sznur aut stoi aż od ul. Mickiewicza, a na kolejnym wjeździe czasami aż od lodowiska. Radni, w tym Patryk Broszko, wiele razy nalegali na zmiany. I te nastąpią.

Co ma się zmienić? Na ul. Kosynierów, kosztem wysepki, powstanie lewoskręt w stronę Słowianki, dzięki czemu obecny prawy pas będzie tylko do jazdy w prawo (do tej pory blokowali go kierowcy jadący na wprost - po zmianach dla nich będzie środkowy pas). Dodatkowy pas powstanie też od ul. Żwirowej (kosztem chodnika przy parku). Nowy lewoskręt będzie także na wlocie z ul. Słowiańskiej. Dokumentacja na wymarzone lewoskręty już jest. Oby w tym roku znalazły się jeszcze pieniądze.

Największa zmiana

Inaczej ma się też w niedalekiej przyszłości jeździć po centrum. Przesądzona jest budowa ronda nieopodal centrum handlowego Rolnik (przez rozbudowę krzyżówki trzeba będzie przesunąć o około 12 metrów ). Jednak dużo ważniejsza zmiana będzie w samym sercu miasta: na odcinku od katedry do ul. Pionierów powstanie deptak - z zakazem jazdy dla samochodów. - Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku. Ich zakończenie jest planowane na 2018 r. - powiedziała nam rzeczniczka magistratu Ewa Sadowska - Cieślak. Nie ma jeszcze ostatecznych informacji o organizacji ruchu na głównej krzyżówce miasta, ale na pewno będą ogromne. Trzeba będzie przemalować oznakowanie, przestawić system sygnalizacji świetlnej, a ruch w zastępstwie zamkniętego odcinka przejmie wąska ul. Spichrzowa (stąd pewnie zmiany dotkną także skrzyżowania przed mostem Staromiejskim).

Dlatego miejski inżynier ruchu R. Krajczyński radzi kierowcom jeszcze uważniej patrzeć na znaki i tablice informacyjne.

Tak jest lepiej

Jeśli ktoś obawia się zmian w organizacji ruchu, to za dobry przykład służyć może skrzyżowanie koło Watrala. W nieco ponad rok było tu prawie 40 kolizji i innych niebezpiecznych zdarzeń. Powodem było nadanie pierwszeństwa przejazdy samochodom na ul. Okulickiego. Po zmianach wprowadzonych we wrześniu i wymalowaniu czerwonego ronda jest... spokój. Nie ma wymuszeń, nie ma stłuczek, ruch jest dużo bardziej płynny.

Tomasz Rusek

Najwięcej moich tekstów znajdziecie obecnie na stronie międzyrzecz.naszemiasto.pl. Żyję newsami, ciekawostkami, inwestycjami, problemami i dobrymi wieściami z Międzyrzecza, Skwierzyny, Trzciela, Przytocznej, Pszczewa i Bledzewa.
To niezywkły powiat, moim zdaniem jeden z najpiękniejszych (i najciekawszych!) w Lubuskiem. Są tam też wspaniali ludzie, z którymi mam szansę porozmawiać na facebookowym profilu Głos Międzyrzecza i Skwierzyny. Wpadnijcie tam koniecznie. Udało się nam stworzyć wraz z ponad 15 tysiącami ludzi fajne, przyjazne miejsce, gdzie znajdziecie newsy, piękne zdjęcia, relacje z ważnych wydarzeń i - codziennie! - najnowszą prognozę pogody. Bo od pogody zaczynamy dzień.


Staram się pilnować najważniejszych spraw i tematów. Sporo piszę o:


jeziorze Głębokim, o inwestycjach, czy atrakcjach turystycznych, ale poruszamy (MY - bo wiele tematów do załatwienia i opisania podpowiadacie Wy, Czytelnicy) dziesiątki innych spraw. 
Dlatego przy okazji wielkie dzięki za Wasze komentarze, opinie, zaangażowanie i wsparcie.Zdarza się też, że piszę o Gorzowie. To moje rodzinne miasto, które - tak lubię myśleć - znam jak własną kieszeń. Cały czas się zmienia, rozbudowuje, wiecznie są tu jakieś remonty i inwestycje, więc pewnie jeszcze przez lata nie zabraknie mi tematów! 


Do Gazety Lubuskiej (portal międzyrzecz.naszemiasto.pl jest jej częścią) trafiłem niemal 20 lat temu. Akurat zakończyłem swoją kilkuletnią przygodę z Radiem Gorzów i Radiem Plus, więc postanowiłem się sprawdzić w słowie pisanym (choć mówione było świetną przygodą). I tak się sprawdzam, i sprawdzam, i sprawdzam. Musicie bowiem wiedzieć, że Lubuska sprzed nastu lat i obecna to zupełnie inne gazety. Dziś, poza pisaniem, robimy zdjęcia, nagrywamy filmy, przygotowujemy relację. Żaden dzień nie jest takim sam. I chyba dlatego tak lubię tę pracę.

Lubię też: • jazdę na rowerze

 • pływanie

 • urlopy

 • gołąbki

 • seriale

 • lenistwonie przepadam za: • winem

 • górami

 • ogórkową

 • tłumem

 • hałasami

 • wczesnym wstawaniem (aczkolwiek nieźle mi wychodzi!)OK, w ostateczności mogę zjeść ogórkową.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.