Jedna osoba opiekuje się 20 rodzinami zastępczymi. Potrzebni do pomocy rodzinom. Pilnie
W Szczecinie jest około 400 rodzin pełniących pieczę zastępczą dla dzieci. Każdej przysługuje pomoc koordynatora, ale tych w mieście mamy tylko 20. MOPR stale zachęca do podjęcia pracy w tym zawodzie, zapewnia szkolenia. Potrzeby są duże.
Zadaniem koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej jest przede wszystkim wspieranie, pomoc w codziennych sytuacjach, w problemach wychowawczych, formalnościach itd.
- Dzieci trafiają do pieczy zastępczej w pilnych i nagłych sytuacjach, kiedy okazuje się, że trzeba znaleźć dla nich schronienie, opiekę - mówi Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. - To czasami interwencja policji, kiedy np. rodzice są pod wpływem alkoholu. Kiedy wiemy, że są niewydolni wychowawczo ich dziecko musi znaleźć opiekę do czasu, kiedy ureguluje się sytuacja prawna dziecka. To bardzo skomplikowane sprawy. Po ich zakończeniu sąd może zdecydować np. o adopcji, natomiast do tego czasu są one w pieczy zastępczej.
W rodzinach zastępczych opiekunowie starają się, aby atmosfera była rodzinna, zbliżona do tej jaka powinna panować w domu, co ma ogromne znaczenie dla stanu psychicznego dziecka i jego dalszego rozwoju.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień