Andrzej Plęs

Jeden klik i możesz stracić oszczędności życia

Jeden klik i możesz stracić oszczędności życia Fot. 123Rf
Andrzej Plęs

Formularz obliczeniowy dopłat do instalacji fotowoltaicznej, dopłata do zamówionej paczki, rzekoma potrzeba aktualizacji danych w banku, a ostatnio - wniosek o tzw. dodatek węglowy – oszuści, wyłudzający dane osobowe stale, „odświeżają” metody, straty ofiar idą w dziesiątki mln złotych.

Z końcem września wobec jednej z przemyskich firm transportowych oszuści zastosowali tzw. spear phishing, śląc do księgowej przedsiębiorstwa mail z poleceniem wykonania przelewu na kwotę ponad 64 tys. euro na wskazane konto bankowe w Hiszpanii. Właściciel firmy jeszcze tego samego dnia zorientował się, że korespondencja z pewnością nie pochodziła od kontrahenta i zaalarmował bank oraz policję, ta zablokowała przelaną sumę na hiszpańskim koncie.

Rośnie liczba ofiar phishingu

Z analiz serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów wynika, że rośnie liczba ofiar phishingu w Polsce, a także sumy, jakie padają łupem oszustów. Co zaskakujące – na wyłudzenia danych osobowych dają się namówić zarówno osoby starsze, mniej biegłe w cyberświecie, jak nastolatkowie. Przy czym zaledwie 12 proc. osób powyżej 65 roku życia deklaruje, że potrafią rozpoznać fałszywą wiadomość, ale to do gotowości wypełnienia ankiety internetowej z podaniem własnych danych osobowych przyznaje się 36 proc. Polaków pomiędzy 18 a 34 rokiem życia.

Wynikające z tego straty sięgają już dziesiątków milionów złotych w skali roku. Z danych Dokumentów Zastrzeżonych wynika, że w całym 2021 r. udaremniono próby wykorzystania skradzionych danych na łączną kwotę prawie 340 mln zł. To o 32 proc. więcej niż rok wcześniej. A to tylko skala, dotycząca wykrytych przypadków. Skuteczność takich metod oszustwa możliwa jest także skutkiem tego, że cyberprzestępcy dostosowują swoje działania do bieżących wydarzeń. W ostatnim czasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzegało przed wyłudzaniem danych na dodatek węglowy. Oszuści wysyłali e-maile z linkiem do rzekomego ogólnopolskiego sondażu na ten temat lub do złożenie wniosku o dopłatę. Formularze wymagały oczywiście podania najważniejszych danych osobowych.

Wśród najpopularniejszych metod oszustwa nadal króluje podszywanie się pod kurierów

W czasach, w których z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że czekamy na przesyłkę, oszuści chętnie udają Pocztę Polską lub jedną ze znanych firm kurierskich i za pośrednictwem SMS-a lub wiadomości e-mail informują, że nasza paczka z różnych względów została wstrzymana. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzegało przed wyłudzaniem danych na dodatek węglowy. Oszuści wysyłali e-maile z linkiem do rzekomego ogólnopolskiego sondażu na ten temat lub do złożenie wniosku o dopłatę. Formularze wymagały oczywiście podania najważniejszych danych osobowych. Przed kilku dniami Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi domenami phishingowymi, w pierwszej połowie br. PGE ostrzegała, że oszuści podszywają się pod tę firmę, śląc fałszywe sms-y, by wyłudzić dane logowania się do bankowości internetowej. Z końcem ub. r. łańcucka policja wielokrotnie alarmowana była, że mieszkańcy tego powiatu, którzy na jednym z portali wystawili towar do sprzedaży, padli ofiarą phishingu. Oszuści wyłudzali od nich dane, dotyczące głównie kont bankowych. Poszkodowani tracili od kilku do kilkunastu tys. zł, a w jednym przypadku cyberprzestępcy zaciągnęli na wyłudzone dane kredyt.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.