Jaworzno: tam dzielnice i osiedla mają swoje oryginalne nazwy [MAPA, ZDJĘCIA]
Wesołe Miasteczko, Góra Piasku, Osiedle Stałe, Golisuki... nazwy jaworznickich osiedli wywołują dziwienie, zadumę, a czasami i szczery uśmiech. Ale skąd się wzięły? Jak się okazuje, pochodzenie nazw jaworznickich osiedli i dzielnic jest dosyć zaskakujące. Zdjęcia poszczególnych dzielnic są autorstwa Andreja Gontarza.
Jaworzno jest miastem o sporej powierzchni, trzynastym pod względem wielkości w Polsce. Składa się z prawie 20 części, tylko umownie zwanych dzielnicami, których nazwy mają swoją historię.
Są to: Bory, Góra Piasku, Byczyna, Cezarówka Górna i Dolna, Ciężkowice, Dąbrowa Narodowa, Długoszyn, Dobra, Jeleń, Jeziorki, Koźmin, Niedzieliska, Pieczyska, Stara Huta, , Szczakowa, Śródmieście, Wilkoszyn, Siłownia i Wysoki Brzeg.
W skład tych dzielnic wchodzi kilkanaście osiedli: Awaryjne, Cegielniana, Chrząstówka, Energetyków, Gagarina, Gigant, Górnicze, Tadeusza Kościuszki, Warpie, Leopold, Łubowiec, Pańska Góra, Podłęże, Podwale, Skałka, Pszczelnik, Sobieski i Osiedle Stałe.
Postanowiliśmy sprawdzić, skąd wzięły się poszczególne miana. Udało się nam rozwikłać zagadkę większości z nich. Część tłumaczy w tym artykule, a część na mapce poniżej. Gdy najedziecie kursorem na poszczególne kółeczka, rozwinie się Wam tekst z objaśnieniem nazwy poszczególnych dzielnic i osiedli.
Bory - jak sama nazwa wskazuje wzięły się od gęstych lasów, które występowały na tym terenie.
Jeziorki - od jezior i stawów, występujących w tamtym miejscu.
Osiedle Cegielniana - od istniejącej tam kiedyś cegielni.
Osiedle Energetyków znajduje się blisko jaworznickiej elektrowni.
Osiedle Gagarina zyskało swoją nawę na cześć kosmonauty.
Osiedle Górnicze, jak łatwo zgadnąć, to miejsce zamieszkania wielu jaworznickich górników.
Leopold wziął się od szybu kopalnianego o tej samej nazwie.
Pańska Góra - to tam według legendy przyszły król Kazimierz Wielki miał spotkać dwóch drwali ścinających jawor.