Jarosław Gowin pojawił się w Bydgoszczy [zdjęcia]
Jarosław Gowin poprosił wczoraj przedsiębiorców o opinie na temat, co rząd robi dla gospodarki. - Mamy duże obawy - padały głosy z sali.
Wczoraj przed południem wicepremier Jarosław Gowin spotkał się z przedsiębiorcami w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym.
W trakcie spotkania podpisano Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii między trzema regionalnymi uczelniami - UKW, UTP i UMK. Ta deklaracja o współpracy ma zbliżyć naukę do biznesu, a konkretnie komercjalizować pomysły, które z uczelni wychodzą.
- Na pewno firmom jest dziś łatwiej w kontaktach z uczelniami niż pięć lat temu, ale naukowcy wciąż za bardzo żyją w swoim świecie i często nie zastanawiają się, czy to, co robią, będzie pożyteczne. Takie rozmowy zdecydowanie łatwiej prowadzi się w Osace czy Dubaju - podkreślił Emil Klucz, właściciel firmy Passio (doradztwo techniczne oraz dostawy komponentów dla branży elektronicznej).
Podpisanie wczorajszego porozumienia było pretekstem do rozmowy z przedsiębiorcami o ich problemach.
- Bardzo ważne jest dla mnie, abym mógł wysłuchać opinii na temat tego, co rząd robi dla gospodarki - mówił Jarosław Gowin. - Deklaruję, że wszystko, co usłyszę w Bydgoszczy, będzie szczegółowo analizowane.
- Niepokoi mnie, co dzieje się w funduszach unijnych. Przetargi kolejowe właściwie nie odbywają się i, jak tak dalej pójdzie, Polska straci 17 mld zł - ostrzegał Tomasz Zaboklicki, prezes Pesy. - Już raz pomagaliśmy przewoźnikom ratować unijne pieniądze. Ryzykowaliśmy i straciliśmy. Drugi raz tego nie zrobimy.
- Jeśli w Polsce nie zmieni się prawo dotyczące przewozów, będzie coraz więcej Uberów - podkreślił Adam Banaszak, właściciel firmy przewozowej „Adam”. - Ludzie z mojej branży albo chcą w ogóle zrezygnować, albo szukają innego pomysłu na biznes.
- Prawo upadłościowe jest fatalne, nie ma kontroli nad działalnością syndyków, którzy celowo przedłużają sprawy, by jak najdłużej dostawać wynagrodzenia za pracę, idzie na nie większość masy upadłościowej - denerwował się przedsiębiorca z branży budowlanej. - A ja od maja zeszłego roku, choć poszedłem do sądu, nie mogę wyegzekwować zaległej zapłaty.
W campusie UTP wicepremier spotkał się z rektorami uczelni publicznych w regionie. Tematem była m.in. nowa ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym, tzw. Ustawa 2.0, która ma wejść w życie od 1 października 2018 roku. - Obecnie prowadzony jest dialog między rządem a środowiskiem akademickim - mówił wicepremier Gowin.
Rządowa propozycja zakłada m.in. wyodrębnienie uczelni badawczych - najlepszych ośrodków w Polsce. Miałyby one zajmować się przede wszy-stkim badaniami naukowymi i to na większą skalę. - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma szansę, aby zostać taką uczelnią - podkreślił minister nauki.
Zmiany obejmują też finansowanie uczelni i wchodzą w życie już w tym roku. Wysokość dotacji będzie zależeć od proporcji między liczbą studentów a wykładowców. Na jednego nauczyciela nie powinno przypadać więcej niż 13 żaków.