Janina Filipek odchodzi na emeryturę. Taki skarbnik Rzeszowa to dla miasta skarb!

Czytaj dalej
Fot. Tadeusz Poźniak/materiały UM w Rzeszowie
Bartosz Gubernat

Janina Filipek odchodzi na emeryturę. Taki skarbnik Rzeszowa to dla miasta skarb!

Bartosz Gubernat

We wtorek, 9 lipca, w Rzeszowie zakończy się pewna epoka. Na emeryturę przechodzi Janina Filipek, miejski skarbnik. Finanse miasta trzymała w garści od 28 lat. Współpracowała z czterema prezydentami, pod jej okiem budżet miasta urósł z 19 mln zł do 1,6 mld zł.

Niedługo po przyjściu do pracy Janina Filipek rozmawiała z księdzem biskupem Kazimierzem Górnym. Podzielił się z nią wówczas maksymą „Pamiętaj rozchodzie, byś był z przychodem w zgodzie”. I ta maksyma, lapidarna i krótka, przyświeca rzeszowskiej skarbnik do dziś. Wyraża ona sedno gospodarowania pieniądzem, a szczególnie pieniądzem publicznym.

Rzeszowska skarbik od zawsze trzyma się tych słów. I jak mówi, może dlatego śpi spokojnie, mając świadomość, że finanse miasta są dobrze poukładane i bezpieczne. To potwierdza agencja ratingowa Fitch, której eksperci ocenili finanse miasta jako dobrze zarządzane i stabilne.

Walka z zadłużeniem

W ratuszu pracuje od marca 1991 roku. Wcześniej, przez 8 lat, była kierownikiem wydziału kosztów w Wytwórni Filtrów PZL w Sędziszowie Młp., a następnie przez 10 lat głównym księgowym w tamtejszym Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Finanse Rzeszowa wzięła pod swoje skrzydła w trudnym czasie, tuż po zmianach ustrojowych.

Jak wspomina, zastała tu wiele problemów, które na początku solidnie utrudniały rozwój i inwestowanie. Współpracowała z prezydentami Zdzisławem Banatem, Mieczysławem Janowskim, Andrzejem Szlachtą i Tadeuszem Ferencem. Przyznaje, że każdy z nich to inna osobowość i podejście do pracy, ale mimo to współpracę z nimi ocenia jako dobrą i merytoryczną.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak udało się uwolnić miasto od kredytów zaciąganych na mocy słynnej uchwały 268
 • jak w ratuszu sporządzano wykresy do sprawozdania finansowego za pomocą... szklanki
 • jaki moment w miejskich finansach był przełomowy
 • czy możliwe jest, że jednak pani Janina z ratuszem się nie rozstanie
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.