Jaki los czeka dawny zbór ewangelicki we Wschowie?
- Propozycje wskazują na utworzenie centrum, łączącego w sobie kulturę, naukę i sztukę - wyjaśnia dyrektor wschowskiego muzeum.
Na początku grudnia pisaliśmy o dobrych nowinach dla Kripplein Christi, czyli dawnego zboru ewangelickiego Żłóbka Pana Jezusa we Wschowie. Niemiecko - Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury, która czerpie środki m.in. z dotacji rządowych, zadecydowała o przekazaniu nieco ponad 100 tys. zł na prace mające ustabilizować zabytkową więźbę dachową. Dofinansowanie to finał ponad trzyletniej współpracy gminy z fundacją.
Prace stabilizacyjne miały zakończyć się pod koniec stycznia i tak też się stało. Pierwszy sukces w kierunku ratowania zabytkowej budowli skłania do zastanowienia się nad dalszymi losami zboru. - Przeprowadzone działania społeczne i inicjatywy kulturalne zorganizowane przez Stowarzyszenie Czas A.R.T. w ramach akcji „Serce dla Żłobka Chrystusa”, przybliżyły zamknięty na co dzień zabytek mieszkańcom Wschowy, ale także gościom z regionu - czytamy w mailu od szefowej wschowskiego muzeum, Marty Małkus. - Zebrane propozycje wskazują na utworzenie w tym miejscu centrum łączącego w sobie kulturę, naukę i sztukę. Wspaniała akustyka, sceneria oraz możliwość wykorzystania w przyszłości empor, dziś wymagających renowacji i wzmocnienia, pozwolą na realizację koncertów, widowisk scenicznych, spektakli teatralnych - wyjaśnia.
Kościół byłby też idealnym miejscem, do opowiedzenia historii reformacji w Polsce, zwłaszcza, że działalność luteranów, braci czeskich i braci polskich w Rzeczypospolitej jest dla większości nieznana. - Kościół Żłóbka Chrystusa to nie tylko zabytek sakralny. Jego wartość architektoniczną wzmacnia nietypowa lokalizacja w obrębie dawnej fortalicji miejskiej. Do dziś zachowane są fragmenty murów miejskich z XV wieku z widocznym krenelażem i reliktami barty¬zany. Kontynuacja badań archeologicznych może przynieść odpowiedź na pytanie o pierwotną lokalizację Bramy Polskiej. Tym samym: ratując historyczną świątynię poznajemy historię miasta - pisze M. Małkus.
Kompleks świątynny datowany jest na początek XVII wieku. Jest to zespół obiektów obejmujących dawny kościół ewangelicki, wieżę, szkołę ewangelicką i budynek pastorówki. Powstanie zboru jest związane z okresem kontrreformacji. Zbór „Kripplein Christi” działał aż do 1945 r., kiedy to Wschowa ponownie znalazła się w granicach Polski. Nastąpiła całkowita wymiana ludności. Niemcy opuścili miasto, a jego nowi mieszkańcy w większości byli katolikami. Niestety w efekcie zbór ulegał dewastacji.