Jaka dieta jest dobra dla twojego serca?
To, ile i czego zjadamy (i pijemy) ma w chorobach sercowo-naczyniowych kluczowe znaczenie.
Odpowiednie żywienie jest bardzo ważnym elementem profilaktyki i leczenia chorób sercowo-naczyniowych. Jak więc skomponować dietę przyjazną naszemu sercu? Na co zwrócić w niej szczególną uwagę?
Dieta i ruch
O dietę szczególnie powinny zadbać osoby narażone na stres, palacze jak również osoby z nadwagą. W grupie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych są również chorzy na cukrzycę oraz cierpiący na choroby nerek.
- U osób zmagających się z chorobami układu krążenia, prawidłowa dieta ma przede wszystkim stabilizować poziom cholesterolu we krwi, czyli umożliwić uzyskanie prawidłowego profilu lipidowego: obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i trójglicerydów lub podniesienie poziomu cholesterolu HDL - wyjaśnia dietetyczka Ewa Kurowska, ekspert programu „Zdrowa Ona”. - Oczywiste jest, że u osób z nadwagą lub otyłością dieta powinna ułatwić odchudzanie. Równie ważne i oczywiste jest, że diecie powinna towarzyszyć aktywność fizyczna.
Zdrowie na talerzu
Osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cholesterolu powinny przede wszystkim odstawić pokarmy bogate w nasycone kwasy tłuszczowe oraz te, które nasilają procesy zapalne (wędliny i tłuste przetwory mięsne, masło oraz tłusty nabiał).
Równie zdecydowanie należy obniżyć a nawet wykluczyć spożycie produktów zawierających tzw. izomery trans kwasów tłuszczowych (ciastka, kremy, frytki, fast-foody). Produkty te nie tylko podnoszą poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, ale i przyczyniają się do rozwoju miażdżycy i cukrzycy.
Unikać należy również wyrobów ciastkarskich, takich jak drożdżówki i kupne wypieki, ponieważ są one bogate nie tylko w puste kalorie, ale także w tłuszcze trans, które są bardzo niezdrowe dla naszego serca.
- Posiłki powinny być lekkostrawne i proste w przygotowaniu. Należy również pamiętać o tym, by jeść regularnie. Lepiej spożywać pięć mniejszych posiłków w ciągu dnia niż dwa lub trzy obfite. Duże porcje są ciężkostrawne i zalegają w żołądku, przez co dodatkowo obciążają układ krążenia. Osoby, które mają zbyt duże stężenie złego cholesterolu powinny przede wszystkim odstawić produkty zawierające tłuszcze zwierzęce, cukry proste oraz cholesterol - podpowiada dietetyczka.- Warto postawić na zdrowe tłuszcze roślinne, czyli np. oliwę z oliwek i olej rzepakowy. Unikać należy również wyrobów ciastkarskich, takich jak drożdżówki i kupne wypieki, ponieważ są one bogate nie tylko w puste kalorie, ale także w tłuszcze trans, które są bardzo niezdrowe dla naszego serca. U osób obciążonych genetycznie zaburzeniami lipidowymi, u których przestrzeganie diety nie zawsze przynosi pożądane efekty, należy wdrożyć leczenie farmakologiczne.
Trzymaj rękę na pulsie
Istotną rolę nie tylko w profilaktyce, ale i w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych odgrywa pilnowanie masy ciała oraz systematyczne badania kontrolne.
Kluczowym badaniem poziomu lipidów oraz jego frakcji we krwi jest lipidogram. Dzięki niemu uzyskamy dokładne wartości poszczególnych frakcji naszego cholesterolu. Warto o tym mówić chociażby dlatego, że jedynie niespełna 8 proc. Polaków poddało się takiemu badaniu a i to dopiero wtedy, gdy kogoś z rodziny dopadła choroba sercowo-naczyniowa.
- Wykonanie lipidogramu zaleca się szczególnie kobietom powyżej 45. i mężczyznom powyżej 35. roku życia. Swoim pacjentom wielokrotnie powtarzam, że nie warto z nim zwlekać. Obecnie takiemu badaniu powinni się poddać wszyscy borykający się z nadmierną masą ciała, niezależnie od wieku - mówi Ewa Kurowska.
Warto również zapoznać się z wartościami wskaźnika masy ciała (BMI - Body Mass Index). Obliczamy go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli wartość BMI przekracza 25, mamy do czynienia z nadwagą, jeśli przekracza 30 - to już otyłość. Osoba o wzroście 170 cm i wadze 80 kg obliczy swoje BMI na 27,68. Jej wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu to bowiem 1,7 x 1,7, czyli 2,89, zaś 80 (waga w kilogramach) podzielone przez 2,89 to właśnie wspomniane prawie 28. Nadwaga jest.
Kto nie jest mocny w rachunkach, może sprawdzać swoją wagę według bardzo prostej i starej reguły - przeciętnie zbudowany człowiek powinien ważyć tyle kilogramów, ile ma centymetrów wzrostu ponad metr. Proste? Nasz przykładowy pacjent (BMI prawie 28) dowie się w ten sposób, że ma 10 kg nadwagi.
Lipidogram i wskaźnik BMI pozwolą lekarzowi dobrać odpowiednie zalecenia dotyczące zmiany stylu życia i leczenia farmakologicznego.