Jak zwalczać smog w Lublinie? Mieszkańcy przedstawili 55 propozycji
55 pomysłów na to, jak walczyć ze smogiem, przygotowali dla ratusza mieszkańcy Lublina. Władze miasta zapowiadają, że część z nich wprowadzą w życie.
Rekomendacje opracowało w czasie panelu obywatelskiego 60 losowo wybranych mieszkańców Lublina. Spotykali się przez sześć sobót w kwietniu i maju - najpierw dostali od ekspertów porcję wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza, potem dyskutowali nad pomysłami dotyczącymi tego, jak je zwalczać.
Efektem jest 55 propozycji, w dziesięciu grupach tematycznych. Jedna z nich dotyczy dofinansowania do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.
- W związku z rekomendacjami kwota przeznaczana rocznie na ten cel wzrośnie do miliona złotych (obecnie wynosi 350 tys. zł - red.) - zapowiedział w środę Piotr Choroś, dyr. Biura Partycypacji Społecznej ratusza.
Kolejny postulat dotyczy informowania o jakości powietrza.
- Dane na ten temat będą wyświetlane na miejskich wyświetlaczach przy przystankach i w autobusach - mówił Choroś.
Mieszkańcy podkreślili też, że trzeba chronić przed zabudową tereny zielone w mieście, ograniczyć wycinkę drzew i krzewów a także kontynuować akcje edukacyjne na temat smogu i jego przyczyn.
Zaproponowali też regularne sprzątanie na mokro ulic i chodników - żeby zniwelować wtórną emisję zalegających tam pyłów.
Dyr. Choroś zapowiedział uruchomienie pilotażowego programu czyszczenia ulic.
Paneliści zasugerowali też, że Straż Miejska, poza kontrolowaniem pieców w domach i tego, co się w nich spala, powinna móc sprawdzać także jakość tego, co sprzedaje się na składach węglowych.
Kompetencje w zakresie wyznaczania zadań straży miejskich nie leżą jednak w gestii ratusza.
- Zgłoszę taki postulat do plac legislacyjnych podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Zobaczymy, jakie będzie stanowisko strony rządowej - mówił prezydent Krzysztof Żuk.
Organizacja panelu obywatelskiego kosztowała około 200 tys. zł.
- Taka formuła konsultacji z mieszkańcami okazała się strzałem w dziesiątkę. Będziemy chcieli ją kontynuować, także kwestii innych problemów miasta – zaznaczył Krzysztof Żuk.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Zobacz też: W Polsce przeprowadzono międzynarodową kontrolę ogumienia. Zakwestionowano jedynie 3 proc. opon