Andrzej Plęs

Jak zachować się na mszy w Dobrzechowie? Nie tulić się i nie trzymać w kościele za ręce, chorzy z daleka od ołtarza

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa we wsi Dobrzechów Fot. Wikipedia/Krzysztof Rakowski Kościół pw. św. Stanisława Biskupa we wsi Dobrzechów
Andrzej Plęs

Czego nie wolno w kościele w Dobrzechowie? Można się dowiedzieć z instrukcji „Podstawowe zachowania podczas Mszy św.”.

Obszerną instrukcję można znaleźć na stronie internetowej parafii w Dobrzechowie (powiat strzyżowski) i w parafialnej gazetce, a pośród dość oczywistych zaleceń są też takie, które budzą co najmniej zdziwienie części parafian.

Żeby chorzy nie zakłócali przebiegu nabożeństwa, winni się trzymać z dala od ołtarza:

Jeżeli przychodzimy do niego bardzo zaziębieni, a więc możemy się spodziewać, że będziemy kasłać i kichać, zatrzymajmy się przy drzwiach kościoła, by hałasować jak najmniej i nie skupiać na sobie uwagi innych oraz by przy kaszlu trwającym dłużej móc opuścić świątynię jak najszybciej.

Laski i parasole stawiać tak, by się nie przewracały z hukiem. Kościół to nie miejsce na życie towarzyskie, prowadzić rozmów nie wolno. Ani kłaniać się znajomym, uśmiechać się do nich, witać, bo wszystko to „jest gorszące”.

„Jeszcze bardziej gorszące są wszelkie przejawy męsko-damskich czułości” - ostrzega ksiądz z Dobrzechowa. Pary nie powinny się tulić, trzymać za ręce, w jakikolwiek sposób okazywać wzajemnie czułość. Zakaz żucia gumy czy używania telefonu nikogo zapewne nie zdziwi.

W dalszej cześci artykułu m.in.:

 • jak należy klęczeć w kościele i czy wypada sprawdzać jak bliźni są ubrani
 • Te zalecenia są śmieszne - mówią parafianie
 • Miałem przypadki, że całowali się w drzwiach kościoła. Przyszli na mszę i przed mszą stali, całowali się, a potem została matka z dzieckiem. Sama - opowiada proboszcz, ks. Maciej Fortuna
Pozostało jeszcze 67% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Weronika G

Gdyby przynajmniej nazwisko było prawiłowo napisane...

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.