Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak wygląda polowanie z wędką na ryby - olbrzymy w Nepalu?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne Macieja Garbowicza
Bartłomiej Hypki

Jak wygląda polowanie z wędką na ryby - olbrzymy w Nepalu?

Bartłomiej Hypki

Wysokie góry, dzika przyroda, duża, rwąca rzeka, a w niej ryby - waleczne olbrzymy. Wędkarz i podróżnik Maciej Garbowicz wybrał się na kolejną eskapadę aż do Nepalu, aby polować tam z wędką na golden mahseery zwane również torami lub brzanami himalajskimi.

Wyprawę zorganizował Bayan Goł, Klub Wędkujących Globtroterów. Przygotowania do eskapady trwały ponad rok. Jej pomysłodawcą był Rafał Słowikowski, odkrywca tych rejonów dla polskiego wędkarstwa. Na początku listopada 11-osobowa grupa wędkarskich zapaleńców, w tym nasz rozmówca - kaliski architekt Maciej Garbowicz, członek „Prosny od źródeł” wyruszyła na łowy.

Kryptonim: Bag

Samolotem z Warszawy ze śródlądowaniem w Katarze dolecieli do stolicy Nepalu Katmandu. A stamtąd, podziwiając z okien samolotu pasmo Himalajów, dotarli do granicy z Indiami i dalszą podróż odbyli już samochodem.

- Widzieliśmy wspaniałe szczyty Manaslu, Annapurny i Dhaulagiri

- wspomina z zachwytem Maciej Garbowicz.

Wreszcie, po dwóch dniach podróży, wędkarze przybyli do pierwszego obozu nad rzeką, której nadali kryptonim Bag. To jeden z dopływów Gangesu. Oficjalnej nazwy nie chcą jednak zdradzać. Tam już czekała na nich siedmioosobowa ekipa ich opiekunów z Nepalu.

Nazajutrz, po nocy spędzonej w namiotach, rozpoczęły się przygotowania do zmierzenia się z golden mahseerem, zwanym też torem himalajskim. To ogromna drapieżna ryba, dochodząca niegdyś nawet do ponad 2,5 metra. Teraz rzadko udaje się złowić 1,5-metrowe okazy. Całe swoje życie walczy z silnym nurtem rzecznym, zatem jest mocno umięśniona i bardzo wojownicza.

- To przepiękna ryba, o srebrno-złotawej barwie i występującej ciemnej prędze po bokach ciała. Ma dolny, duży pysk z „wąsikami” i gardłowymi zębami. Rzucają się w oczy jej wielkie łuski, z których Anglicy w czasach kolonialnych robili karty do gry - mówi Garbowicz.

W jaki sposób łapie się golden mahseery? Jaka była największa złowiona sztuka? Jakie inne wrażenia przyniosła wyprawa do Nepalu? O tym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartłomiej Hypki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.