Jak w podrzeszowskiej Bziance czaszkę mamuta wykopano

Czytaj dalej
Fot. pixabay.com
Cezary Kassak

Jak w podrzeszowskiej Bziance czaszkę mamuta wykopano

Cezary Kassak

Na Podkarpaciu żyły mamuty. Czaszkę tego prehistorycznego zwierza wykopano niegdyś w miejscowości Bzianka pod Rzeszowem. Była zachowana w idealnym stanie.

Od czasu do czasu słyszy się informacje o odnajdywaniu tu i ówdzie kości mamutów. Nieczęsto jednak trafia się wśród tych szczątków czaszka przedpotopowego słonia. Zwłaszcza czaszka, która byłaby kompletna, to rzadkość. Posiadaniem takiego paleontologicznego rarytasu może się pochwalić m.in. Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Muzeum mieści się w Krakowie, ale ta doskonale zachowana czaszka mamuta pochodzi z Bzianki - kiedyś wioski pod Rzeszowem, a od ubiegłego roku już integralnej części stolicy Podkarpacia.

Niezwykły okaz sprzed 14 tysięcy lat

Czaszkę mamuta znaleziono w Bziance w sierpniu 1851 roku.

- Natrafiono na nią w rejonie Bzianki nazywanym Paryje. Do dziś jest to odludny teren, kompletna głusza. I wiele jeszcze lat upłynie, zanim staną tam domy

- opowiada Kamil Skwirut, mieszkający w Bziance radny Rzeszowa, miłośnik lokalnej historii.

Konkretnie miejscem znaleziska był parów (rodzaj doliny), którym woda po ulewnych deszczach spływała z pól do małego potoku. Tutejszy kowal dostrzegł, że z dna coś wystaje, po czym dał znać właścicielowi wsi, którym był Karol Misky vel Miskey.

- Znam jeszcze parę innych wersji pisowni tego nazwiska - uśmiecha się mieszkaniec Kluczborka Janusz Stanisław Andrasz, dla którego Karol Misky to był pradziadek x 5.

We wskazane miejsce przybył syn Karola, Władysław. Z pomocą miejscowych ludzi wykopał czaszkę mamuta z dwoma ciosami. Po zmierzeniu okazało się, że lewy cios ma przeszło 180 centymetrów długości, natomiast prawy - bez mała 150. Dodatkowo odkopano kość kończyny i dwie łopatki.

W oparciu o badania, przeprowadzone nie tak dawno temu w poznańskim laboratorium radiowęglowym, ustalono, że czaszka pochodzi od mamuta, który żył mniej więcej czternaście tysięcy lat temu.

- W skrócie i w uproszczeniu można przyjąć, że zwierzę to przypuszczalnie należało do ostatnich mamutów na ziemiach polskich

- wyjaśnia dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

W dalszej cześci artykułu m.in.:

 • co jeszcze wiadomo o mamucie z Bzianki
 • jak wiadomość o niezwykłym znalezisku rozeszła się po świecie
 • co jeszcze znajdowano w okolicach
Pozostało jeszcze 71% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.