Dariusz Chajewski

Jak upolować długi weekend?

Kto pierwszy ten lepszy... W wielu firmach trwa wyścig po co „smaczniejsze” weekendy... Fot. istock Kto pierwszy ten lepszy... W wielu firmach trwa wyścig po co „smaczniejsze” weekendy...
Dariusz Chajewski

Sylwester w sobotę, Nowy Rok w niedzielę... Kalendarz na 2016 rok był koszmarny dla łowców długich weekendów. 2017 jest bardziej łaskawy...

Urlopy z reguły mają jedną podstawową wadę - są zbyt krótkie. Podobnie zresztą jak weekendy. Nawet te długie. W 2017 roku osoba pracująca na etacie będzie miała 115 dni wolnych - o jeden dzień więcej niż w 2016. Będziemy musieli przepracować 250 dni. Zerknijmy na kalendarz. Mamy trzynaście świątecznych dni wolnych od pracy, ale cztery wypadają w sobotę lub niedzielę. W 2017 roku znajdziemy sześć długich weekendów, przy czym trzy z nich wymagają wzięcia jednego, dodatkowego dnia urlopu. Jeżeli skrupulatnie zaplanujemy swój urlop, tak aby wpasować się w te zaznaczone na czerwono daty, to otrzymamy łącznie 23 dni wolnego.

Nowy Rok wypada w niedzielę, ale już piątkowe święto Trzech Króli daje nam pierwszy długi weekend w 2017 roku. 17 kwietnia będziemy świętować Poniedziałek Wielkanocny. Zwykle najwięcej okazji oferuje nam początek maja. I tym razem nas nie zawiedzie. Święto Pracy przypada w poniedziałek, a w środę Święto Konstytucji 3 Maja. Wystarczy jeden dzień urlopu, by cieszyć się z pięciu dni wolnego. Kolejne cztery dni wolne od pracy w zamian za jeden dzień urlopu oferuje nam czerwiec. Boże Ciało wypada 15 czerwca, tradycyjnie w czwartek. Dalej na naszej liście jest dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli 15 sierpnia, który wypada we wtorek. Urlop w poniedziałek i mamy cztery dni wolnego. Kolejne święto - Wszystkich Świętych wypadnie w środę. Czyli długi weekend będzie nas „kosztował” dwa dni urlopu. Święto Niepodległości możemy z naszej listy skreślić - wypadnie w sobotę. Ale pracodawcy będą zobowiązani do „oddania” nam dnia wolnego w innym terminie. Za to grudzień będzie zdecydowanie korzystniejszy niż w 2016 roku. 25 grudnia to poniedziałek, a drugi dzień świąt wypadnie we wtorek. Odpoczywamy cztery dni. Jeśli zdecydujemy się na wzięcie trzech dni urlopu, będziemy wypoczywać aż do 2 stycznia. Pomyślcie, aż dziesięć dni wolnego...

O tym, kiedy odbędą się ferie zimowe 2017, decyduje komunikat Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. Przypomnijmy, że terminy ferii różnią się w zależności od województwa. Niezmienny jest natomiast czas trwania ferii zimowych 2017 i wynosi on dwa tygodnie. W tym roku okres, w którym w różnych województwach będą obowiązywały ferie, rozłoży się na dwa miesiące i potrwają one od 16 stycznia do 26 lutego. W naszym regionie potrwają one od 30 stycznia do 12 lutego.

Egzamin gimnazjalny zaplanowano na 19-21 kwietnia 2017 roku. W pierwszym dniu egzaminu w części humanistycznej uczniowie rozwiązywać będą zadania z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz języka polskiego. Część matematyczno-przy-rodnicza odbędzie się dzień później, w czwartek, 20 kwietnia 2017 r. Z kolei w piątek, 21 kwietnia o godzinie 9.00 uczniowie zmagać się będą z językiem obcym nowożytnym na poziomie podstawowym oraz na poziomie rozszerzonym (o godzinie 11.00). Gimnazjaliści swoje wyniki poznają w ostatnim dniu zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Wtedy też Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi oficjalne ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Część pisemna egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym odbędzie się w czwartek, 4 maja o godz. 9.00, na poziomie rozszerzonym - o godz. 14.00. Dzień później maturzyści zmagać się będą z zadaniami z matematyki na poziomie podstawowym. Część ustna egzaminu maturalnego przeprowadzana będzie w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Ogólnopolskie wyniki matury CKE ogłosi 30 czerwca 2017 r.

Dariusz Chajewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.