Jak smakują serbołużyckie rogale?
- Wspólne śniadanie, zdobienie jajek i warsztaty tkackie to najciekawsze punkty spotkania piątoklasistów z SP nr 2 w Żarach z uczniami klas szóstych z Gimnazjum Landau z Weisswasser w Njepila-Hof Rohne. Wszystko w ramach wymiany uczniowskiej, w której żarska „Dwójka” bierze udział. Koordynatorką programu jest Wioletta Kostecka, nauczycielka języka niemieckiego.
- Zajęcia prowadzili członkowie Stowarzyszenia Njepila-Hof, którzy są rodowitymi Serbołużyczanami- mówi W. Kostecka.- Po wspólnym śniadaniu zabraliśmy się do kraszenia jajek różnymi metodami, uczniowie wykonywali świąteczne kartki z życzeniami w języku polskim, niemieckim i serbołużyckim. Ponadto zwiedzali muzeum i mieli okazję przyjrzeć się z bliska i spróbować dawnej pracy tkaczki.
- Jednak największą atrakcją było dla nas było wspólne przygotowywanie i pieczenie rogalików z rodzynkami - mówią entuzjastycznie dziewczynki z „dwójki”, miałyśmy okazję poczuć się jak prawdziwe gospodynie. I już zapewniają, że podobną recepturę wypróbują we własnych domach.
Dzięki zajęciom w Njepila-Hof Rohne dzieci doskonaliły umiejętności i pozbywały się barier językowych, a także poznali historię Serbołużyczan na tym terenie.