Jak rozbudowywać Rzeszów? Miasto musi się rozwijać, ale nie w chaosie urbanistycznym

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Jak rozbudowywać Rzeszów? Miasto musi się rozwijać, ale nie w chaosie urbanistycznym

Bartosz Gubernat

Rzeszowianie coraz głośniej protestują przeciwko chaotycznej zabudowie ostatnich wolnych działek w mieście. Nie chcą, aby bloki wyrastały po sąsiedzku z domami, albo nad Wisłokiem, gdzie tereny powinny pełnić funkcje rekreacyjną.

Sąsiadujące ze sobą osiedla Zimowit, Zalesie i Drabinianka to największe w mieście skupisko domów jednorodzinnych i szeregówek. Przez wiele lat budowano tu wyłącznie nisko, aby nie zaburzać istniejącej linii zabudowy. W ciągu kilku lat Drabinianka zamieniła się jednak w łakomy kąsek dla deweloperów, którzy coraz śmielej występują tu o pozwolenia na budowę bloków. W ten sposób osiedla mieszkaniowe powstały już w rejonie ul. Strażackiej i na ul. Grabskiego. Szczególnie dużo kontrowersji budzi to ostatnie, które sąsiaduje bezpośrednio z zalewem na Wisłoku i kąpieliskiem Żwirownia. Kolejne bloki powstają już także między domami, w rejonie ul. Uroczej, a następny inwestor szykuje się do zabudowy kolejnych działek przy Żwirowni.

Protesty wybuchają także w innych częściach miasta. Na Zalesiu i Zimowicie przeciwko kolejnym blokom, przy ul. Dekerta przeciw apartamentowcowi, który miałby zastąpić zabytkową willę Kotowicza. Rzeszowianie nie chcą też słyszeć o zabudowie Lisiej Góry, a taki pomysł miasto sondowało podczas jednej z sesji.

Dlaczego w Rzeszowie inwestycje mieszkaniowe budzą tak wiele kontrowersji? Zdaniem fachowców przyczyną jest brak dostatecznego planowania zmian w przestrzeni miejskiej.

- W Rzeszowie buduje się dużo, ale tandetnie. Zamiast spektakularnych budynków, które - jak okrągła kładka - stałyby się symbolem miasta, mamy smutną wypadkową gustów deweloperów, urzędników i projektantów.

- ocenia Maciej Łobos, architekt z rzeszowskiej pracowni MWM.

W DALSZEJ CZĘŚCI PRZECZYTASZ:

 • gdzie - zdaniem specjalistów - jest największy bałagan architektoniczny w Rzeszowie
 • o przykładach niespójnego planowania
 • w jakiej jeszcze niezagospodarowanej części miasta można zrobić wizytówkę Rzeszowa
Pozostało jeszcze 83% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.