Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak przeżyć w stolicy świata, czyli co i za ile w Nowym Jorku

Czytaj dalej
Aneta Radziejowska

Jak przeżyć w stolicy świata, czyli co i za ile w Nowym Jorku

Aneta Radziejowska

Mieszkańcy Nowego Jorku ciągle słyszą, że żyją w najdroższym mieście świata. To jest i nie jest prawdą. To miasto przypomina wielopoziomowy labirynt i ludzie znajdują w nim różne możliwości egzystencji. Ci najbogatsi (1 proc. populacji) mają doskonałe warunki do wydawania swoich pieniędzy. Inni sobie jakoś radzą - pisze dla nas Aneta Radziejowska, dziennikarka od lat żyjąca w Wielkim Jabłku, autorka przewodników po tym mieście.

Średnia cena posiłku w restauracji - 48 dol. Średnia krajowa - 36, co oznacza, że pod tym względem Nowy Jork jest rzeczywiście najdroższy w USA. Z tym że na tę nowojorską średnią składają się koszty posiłków w restauracjach, w których za kolację dla jednej osoby trzeba zapłacić 300 i więcej dolarów. Jak ktoś lubi niezwykłości, to może sobie zjeść iskrzące skrzydełka w The Ainsworth - zapiekane w 24-karatowym złocie. Duża porcja za tysiąc dolarów, butelka szampana wliczona w cenę. W tej samej cenie można się najeść robioną wyłącznie na specjalne zamówienie pizzę w Ninos - jeśli ktoś lubi pizzę z kawiorem i homarem. Zwykła pizza zaczyna się od 1 dolara za kawałek, w innych punktach dwa kawałki za pięć i tak dalej.

Na każdej ulicy jest też mnóstwo większych i mniejszych restauracji i knajpek, w których można zjeść przyzwoity posiłek za ok. 30 dolarów. Okolice, w które rzadko trafiają turyści, mają zazwyczaj pełny wybór malutkich knajpek z jedzeniem na wynos: japońskim, chińskim, tajskim i jakim, kto tylko lubi. Średnio kosztuje to ok. 9-15 dol. Poza Manhattanem jest znacznie taniej.

Jak święta, to oczywiście i choinka. W Nowym Jorku zaczyna się kupować i ubierać choinki zaraz w weekend po Święcie Dziękczynienia, czyli pod koniec listopada. Ceny zmieniają się z roku na rok. Zdarzyło się i tak, że sprzedawcy na Manhattanie żądali za - fakt, że spore - świerki tysiąc dolarów.

Jakie są ceny w Nowym Jorku? Ja nie wydać kroci w "Wielkim Jabłku"? O tym w dalszej części tekstu

Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aneta Radziejowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.