Jak pracują wielkopolscy posłowie?
Półmetek kadencji Sejmu za nami, więc czas na podsumowanie dokonań posłów. W okręgu łączącym regiony: leszczyński, kaliski i ostrowski wybrano dwunastu posłów. Sprawdziliśmy ich dotychczasową aktywność.
Przypomnijmy, że ostatnie wybory parlamentarne odbyły się 25 października 2015 roku.
W okręgu wyborczym numer 36 obejmującym miasta Leszno i Kalisz oraz powiaty: pleszewski, jarociński, kępiński, krotoszyński, leszczyński, kaliski, ostrowski, kościański, rawicki, ostrzeszowski i gostyński wybierano 12 posłów, a najwięcej mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego wprowadziła do Sejmu pięciu posłów. O jeden mandat mniej zdobyła Platforma Obywatelska. Po jednym mandacie zyskała Nowoczesna RP, Kukiz 15 i PSL. Jeżeli chodzi o ludowców, ich posłanka Andżelika Możdżanowska opuściła szeregi PSL i obecnie jest posłem niezależnym, a niedawno została sekretarzem stanu w ministerstwie rozwoju i finansów.
Posłem PiS z naszego okręgu został aktualny wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, który nie pochodzi z naszego regionu i jest tzw. spadochroniarzem podobnie jak jego klubowa koleżanka Joanna Lichocka. Inni posłowie PiS w naszym regionie to Piotr Kaleta, Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak. Platforma Obywatelska do Sejmu wprowadziła Mariusza Witczaka, Bożenę Henczycę, Jarosława Urbaniaka i przedstawiciela ziemi kościańskiej Wojciecha Ziemniaka. Posłem z ramienia „Kukiz 15” został Jerzy Kozłowski, a posłem z ugrupowania Ryszarda Petru została kościaniak, Adam Szłapka.
Którzy posłowie okazali się najbardziej aktywni w Sejmie, a którzy są znacznie mniej widoczni? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień