Jak pojechać do sanatorium z ZUS
Prawo do kuracji. Sanatorium najczęściej kojarzymy z Narodowym Funduszem Zdrowia i długą kolejką chętnych. Ale podreperować zdrowie może także w ramach skierowania ZUS. Bezpłatnie i bez kolejek!
Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia, ale również ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą osoby ubezpieczone, których stan zdrowia grozi niezdolnością do pracy.
Zapamiętaj
Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS - to właśnie pod tym pojęciem kryje się możliwość wyjazdu do sanatorium. Bezpłatnie i bez kolejek!
Ale żeby wyjechać, trzeba spełniać warunki i dopełnić formalności.
Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS
- Wszyscy ci, którzy z powodu choroby są zagrożeni długotrwałą niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.
- Ubezpieczeni zagrożeni całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy.
- Uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia.
- Osoby, które otrzymują okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli spełniasz warunki, poproś lekarza o skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach oferty ZUS.
Kto może cię skierować
Do sanatorium z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kieruje lekarz orzecznik - na wniosek twojego lekarza prowadzącego lub podczas badania w celu ustalenia niezdolności do pracy czy prawa do świadczeń.
Jakie schorzenia uprawniają do wyjazdu
Nie wszystkie typy schorzeń kwalifikują się do rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS! Dotyczy ona tych schorzeń, które stanowią najczęstszą przyczynę powstawania niezdolności do pracy.
I tak w ramach skierowania przez ZUS można rehabilitować następujące profile schorzeń:
- narządu głosu,
- onkologiczne po operacji gruczołu piersiowego,
- układu oddechowego,
- psychosomatyczne (czyli różnego rodzaju dolegliwości cielesne, to znaczy somatyczne, które mają bądź mogą mieć podłoże w psychice),
- układu krążenia,
- narządu ruchu.
Na jak długo pojedziesz
Rehabilitacja lecznicza trwa, co do zasady, 24 dni.
Ile to kosztuje
Pobyt w sanatorium w ramach NFZ jest płatny. W przypadku ZUS jest inaczej. Osoby skierowane przez Zakład nie ponoszą żadnych kosztów rehabilitacji.
Warto wiedzieć: Zakład Ubezpieczeń Społecznych pokrywa 100 procent kosztów - w tym leczenie, zakwaterowanie, wyżywienie i dojazd najtańszym środkiem lokomocji.
Dokąd możesz pojechać
ZUS współpracuje ze 131 uzdrowiskami i placówkami medycznymi w całej Polsce, między innymi tymi w Ciechocinku, Świeradowie Zdroju, Gdańsku, Krynicy Morskiej, Augustowie.
Warto wiedzieć
1. Za czas pobytu w sanatorium lekarz wystawi zwolnienie.
2. Możliwe jest także odbycie rehabilitacji w systemie ambulatoryjnym, bez konieczności wyjeżdżania z domu.